Hoće li Marija Šola, nedavno pritvorena zbog sumnje da je počinila zloporabe položaja i ovlasti kojima je Karlovačku banku oštetila za milijunske iznose, danas nazočiti pogrebu svog oca Ivana, još se ne zna. Naime, kako je M. Šola trenutačno pritvorenica, dozvolu za odlazak na pogreb daje joj sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda, a pravila ponašanja određuje služba osiguranja zatvora u Remetincu.
Profil pritvorenika
Drugim riječima, zatvorska služba osiguranja, sukladno svojim procjenama i profilu pritvorenika, odlučuje o svemu vezanom uz pritvorenike, počevši od toga koliko pravosudnih policajaca ih prati pri svakom izvođenju iz Remetinca, pa do toga kakve sigurnosne mjere, koje među ostalim uključuju i vezanje lisicama, vrijede za kojeg pritvorenika.
A po onome što se može neslužbeno čuti, upravo ovo posljednje najveći je problem za Mariju Šolu i njezinu obranu. Naime, obrana je zatražila da se M. Šoli omogući da na pogreb oca dođe u pratnji pravosudne policije, no nevezana lisicama, smatrajući da bi to, s obzirom na okolnosti, bilo humano. Hoće li se tom zahtjevu obrane udovoljiti, znat će se danas, a ovisno o toj odluci znat će se i hoće li Marija Šola doći na pogreb svoga oca. Jer ako zahtjev njezine obrane, da na pogrebu oca ne bude vezana lisicama, bude odbijen, gotovo je sigurno da pogrebu oca neće nazočiti.
No s obzirom na dosadašnju praksu u takvim situacijama, teško je vjerovati da će zahtjevu Marije Šole, koliko god on razuman bio, biti udovoljeno. Naime, u sličnim situacijama pritvorenici su uglavnom dovođeni pod budnom paskom pravosudne policije te s lisicama na rukama. Jedini ustupak koji im je činjen bilo je to da im ruke u lisicama budu nečim prekrivene i ne toliko vidljive. Koliko je to humano dalo bi se raspravljati, no zatvorske službe osiguranja vjerojatno se ravnaju po onoj da je bolje odmah spriječiti nego kasnije liječiti eventualni pokušaj bijega. Zbog toga se nerijetko događa da pritvorenici, a u nekim slučajevima i zatvorenici, radije odluče ostati u ćelijama nego da na takav pomalo ponižavajući način prisustvuju pogrebima svojih najmilijih.
Različite odluke
Najpoznatiji takav primjer je onaj generala Ante Gotovine dok je bio u pritvoru u Haagu. Iako mu je bio dopušten odlazak na pogreb oca, Gotovina je odlučio da neće ići, svjestan da bi njegov dolazak pratile jake sigurnosne mjere te velik interes medija. S druge strane, Branimir Glavaš je lani odlučio doći na sestrin pogreb u Biograd, iako su taj dolazak pratile jake sigurnosne mjere, i to u dvjema državama, budući da kaznu izdržava u Mostaru.
>> Tko je Marija Šola – U zatvor nakon punih 38 godina u elitnom krugu