Od 1. rujna država će garantirati isplatu plaća radnicima tvrtki koje su u blokadi, ali ne i u stečaju. Vlada je danas usvojila izmjene Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, a novine je predstavio ministar rada Mirando Mrsić.
– Vlada ovim izmjenama zakonom radnicima jamči ustavno pravo na rad i pravo na plaću. Godinama su u Hrvatskoj radnici radili u tvrtkama, a da i po pet-šest i više mjeseci nisu primali plaću. Ovime jamčimo da u onoj fazi kada tvrtka ne može isplaćivati plaće, a nije još došla u fazu stečaja, radnici dobivaju minimalnu plaću (3.029 kuna bruto, nap. a.). Radnicima ćemo u predviđenom tromjesečnom razdoblju osigurati minimalnu plaću, poslodavcu omogućiti da pokuša nastaviti proizvodnju i izvuče se iz stečaja jer je jasno da radnici, ako nemaju plaću, nemaju ni motiva za nastavak rada. Država štiti radnike i širi njihovu zaštitu i na ono razdoblje kada tvrtka još nije u stečaju – rekao je ministar Mrsić. Isplata plaća radnicima ići će preko Agencije za osiguranje radničkih potraživanja.
Novi sustav zamišljen je vrlo jednostavno, a Mrsić se nada da će biti i efikasan. Dakle, nakon što poslodavac ne isplati plaću, na teren izlazi inspektorat rada koji naređuje poslodavcu da isplati plaću svim radnicima. U slučaju da to ne učini ni nakon 30 dana, ide blokada tvrtke. Iduća tri mjeseca radnicima će Agencija isplaćivati minimalce. A ta su tri mjeseca prilika za poslodavce da iziđu iz blokade i nastave dalje raditi. Ako se blokada nastavi i nakon 120 dana, prema Stečajnom zakonu ide prijedlog za otvaranje stečaja.
– I u slučaju stečaja Agencija će, kao i dosad, štititi radnike tako da im isplaćuje njihova potraživanja – rekao je ministar rada Mirando Mrsić.
Novi zakon na snagu bi trebao stupiti 1. rujna, skupa s novim Stečajnim zakonom.
>> Usvojene izmjene zakona zbog ćirilice: 'Ovo ne možemo sami promijeniti'
>> Vesna Pusić: Vučić ima još veći problem nego što se mislilo
Laži, laži, laži me.