Od 315.000 građana kojima je blokirana imovina njih čak 70 posto nisu obveznici osiguranja, što znači da nisu zaposleni niti primaju mirovinu, pokazale su prve neslužbene provjere napravljene uz pomoć OIB-a, piše Novi list.
Prema tim podacima oko 220.000 građana je nezaposleno, dok preostalih više od 90.000 ima neki oblik osiguranja, ili su zaposleni, imaju obrte ili osiguranje kao poljoprivrednici. Činjenica da je 70 posto blokiranih građana bez posla sugerira da će oni teško ili gotovo nikako platiti dugove što ih imaju i zbog kojih su im računi blokirani, piše Novi list.
Država taj problem pokušava riješiti ili zakonom o osobnom stečaju građana ili posebnim zakonom kojim bi se regulirao otpis duga prema državi i državnim tvrtkama. Takvu mogućnost rješavanja duga ima većina zemalja Europske unije. U tim su zemljama jasno određeni kriteriji tko može ući u program otpisa duga, a na prvom je mjestu nezaposlenost, pa mjesečna primanja te vrijednost ostale imovine poput nekretnina ili automobila.
U blokadi su ostali i računi oko 10.000 građana koji su u međuvremenu preminuli, a njihov dug postat će obveza nasljednika, ako prihvate preuzeti i ostalu imovinu koja je ostala iza pokojnika.
>> Fina vam može blokirati račun i skinuti novac i kad to zatraži falsifikator!?
Nešto je trulo u državi Danskoj. (naravno Danci se na ovo nikako neće uvrijediti jer znaju da se to ne može odnositi na njihovu državu) . . . . . . . . . . Pa gdje je već jednomm taj zakon o osobnom stečaju kojim bi se mogao barem dio duga građanima otpisati i ostaviti dovoljno za život do financijskog oporavka.