Ruke u blatu i osmijeh na licima jedine su dvije stvari od kojih se može sagraditi kuća. Tako barem tvrde polaznici radionice izrade slamnato-glinenih zidova tzv. light straw clay tehnikom na recikliranom imanju Vukomerić, koji su svoj vikend odlučili provesti u prirodi gradeći novi dom za dvije koze i konja na najpoznatijem hrvatskom ekoimanju.
– Za radionicu sam se prijavila čim sam je vidjela na internetskoj stranici imanja. Neispunjena želja mi je život u prirodnoj kući – rekla je na simpatičnom hrvatskom Nastja Kunčina.
Jeftinije nego u Sloveniji
Ta je mlada Slovenka sa svojim prijateljima Tamarom Valenčić i Igorom Trupinom na \"blatnu\" radionicu došla iz Ljubljane.
– Mislim da ću ovdje naučiti sve što trebam znati kako bih i sama mogla sagraditi kućicu – objašnjava Nastja.
Dolazak iz inozemstva, kaže voditelj radionice, povjesničar Matko Šišak, nije uopće neuobičajen jer edukacije takvog tipa u susjednoj se zemlji plaćaju i do 150 eura, dok je na imanju u Vukomeriću cijena 300 kuna za dvodnevnu radionicu, s noćenjem te obrocima.
– Svako ljeto održavaju se brojne radionice permakulture, prirodne gradnje, štednje energije, a upravo ova je posljednja prije zimske stanke – rekao je Šišak te dodao kako se tehnika \"light straw clay\", kojom je građena staja, prestala koristiti prije dvjesto godina, međutim vrlo je pogodna za izolaciju te kao termalna masa.
Sama tehnika \"light straw clay\" podrazumijeva miješanje gline, vode i slame u velikim posudama dok smjesa ne postane potpuno čvrsta, a ona se zatim stavlja između dvije drvene ploče, jedne koja čini vanjski zid kuće i druge koja se iznutra prislanja na napravljenu smjesu.
Traju i više stoljeća
Na radionici petnaestak polaznika prvo je slušalo predavanje o tehnikama prirodnog graditeljstva kako bi znali kako uopće \"zamijesiti\" zid za nastambu.
– Uvijek prije prakse ide teoretski dio, a ovakvim radionicama želimo pokazati kako se mogu napraviti vlastiti domovi tehnikama koje su jeftine, prirodne, svakom dostupne te povijesno utemeljene – objasnio je Matko Šišak te istaknuo kako je najstarija kuća od slame u Hrvatskoj sagrađena potkraj 19. stoljeća te je i dalje neoštećena i u jednom komadu.
>> Namještaj od odbačenih guma, trapera, najlonki, plastičnih boca...
A zašto nam ne pokažu nikada što su sagradili?? samo se slikaju.. a nikad slike gotovog objekta?? MIslim da je ovo sam zahebancija :))