U Istarskoj županiji ove je godine na bubanj otišlo 1455 nekretnina, u Zagrebu 601, u Osječko-baranjskoj županiji 508... sve zajedno u Hrvatskoj 6658 nekretnina koje su vjerovnici oduzeli njihovim vlasnicima da bi naplatili dugove. Najviše je kuća i stanova – 3038 – ali ovrha se provodi i nad zgradama, zemljištem te poslovnim prostorom koje su vlasnici založili kao hipoteke za bankarski kredit. Od početka iduće godine mijenja se postupak prodaje takvih nekretnina, a sve u želji da se spriječe zakulisne igre i oduzete nekretnine prodaju po fer cijenama.
Javne dražbe oduzetih nekretnina neće se više provoditi po sudovima kao do sada nego isključivo elektroničkim putem, za što se u Fini kreira posebna stranica. Sudovi će i nadalje donositi rješenja o ovrsi nad nekretninama, ali sam postupak prodaje preuzima Fina, jednako kao i Očevidnik nekretnina i pokretnina pod ovrhom koji sada vodi Hrvatska gospodarska komora.
Dosadašnje iskustvo pokazuje da se zaplijenjene nekretnine rijetko prodaju na prvoj javnoj dražbi, a i po pojedinim su se sudovima formirale grupe kupaca koje uspijevaju kontrolirati cijenu nekretnina pa dužnici gube na svim frontovima.
Cijeli članak pročitajte u izdanju Večernjeg lista od petka
>> Splitska carina prodaje jahtu Željka Mitrovića za 18,5 milijuna kuna
Ništa spektakularno od toga jer kupaca u većini slučajeva jednostavno nema ni za 1/3 početne cijene...Atraktivne nekretnine su kupovali uglavnom rođaci prema dogovoru a u nekim zabitima ( to po gotovo istoj cijeni) kupiš od čovjeka direktno i nikome see nisi zamjerio...Svaki dan se odvijaju nemile scene prilikom sudskog iselenja ljudi iz stanova i kuća uz obavezno prisustvo specijalaca,raznih udruga,novinara i znatiželjnika. Pitanje je dana kada će pasti prva glava kod deložacije.