Uoči 30. obljetnice Hrvatske vojske

Od jeseni Sveučilište obrane i sigurnosti ‘Dr. Franjo Tuđman’

Hrvatska vojska
Foto: /PIXSELL
1/2
04.05.2020.
u 12:45

Nosit će ime po prvom hrvatskom predsjedniku, a studenti iz zemlje i svijeta osposobljavat će se za vojne časnike i stručnjake iz područja sigurnosti

Hrvatska će uskoro, najvjerojatnije već od ove jeseni, imati još jedno sveučilište, i to Sveučilište obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman”.

Osim temeljnog vojnog osposobljavanja za časnike Hrvatske vojske na preddiplomskoj i diplomskoj razini, sveučilište će razvijati i znanstveno-istraživačku djelatnost te studijske programe poslijediplomske razine, dijelom na temelju postojećih vojnih programa koji se provode na Hrvatskom vojnom učilištu, a dijelom razvojem novih programa, s naglaskom na programe u potpori sustava domovinske sigurnosti. Studenti će moći biti i strani državljani, što će biti regulirano sporazumom između našeg i ministarstva obrane države iz koje student dolazi.

Oni studenti koji se odluče školovati za potrebe popune obrambenih snaga u Hrvatskoj vojsci imat će status kadeta. Na Sveučilištu obrane i sigurnosti obrazovat će se budući časnici Hrvatske vojske, ali i zaposlenici u drugim tijelima čiji su poslovi i nadležnosti povezane s domovinskom sigurnosti.

Transformacija HVU-a

Iako je primarni naglasak na školovanju osoba čija će radna mjesta biti povezana s obranom i domovinskom sigurnošću, nije nužno da se na sveučilištu provodi samo ta vrsta izobrazbe. Naime, Sveučilište obrane i sigurnosti moći će kao sastavnice imati fakultete, odjele, centre i sveučilišne institute te provoditi i druge sveučilišne studijske programe dostupne ostalim kandidatima izvan obrambenoga sustava, što u prijevodu znači da će moći osnovati i, na primjer, studij medicine, ekonomije, prava... Rektora novog sveučilišta birat će Senat, uz suglasnost Sveučilišnog savjeta iz redova znanstvenika koji ima iskustva u obrambenom sustavu. Što se pak tiče zaposlenika, oni će moći na rad na sveučilište biti upućeni i iz Oružanih snaga.

U opisu djelatnosti sveučilišta navodi se ustrojavanje i izvođenje sveučilišnih preddiplomskih, diplomskih, integriranih preddiplomskih i diplomskih te poslijediplomskih studija, ustrojavanje i izvođenje preddiplomskih stručnih studija te specijalističkih diplomskih stručnih studija, ustrojavanje i izvođenje obrazovnih programa koji se temelje na načelima cjeloživotnog učenja za potrebe obrambenoga sustava i sustava domovinske sigurnosti, razvoj vojno-obrambenih i sigurnosno-obavještajnih znanosti i umijeća obavljanja znanstvenog i visokostručnog rada, sudjelovanje u međunarodnoj suradnji i projektima, zatim izdavačka, bibliotečna i informatička djelatnost za potrebe obrazovnog te znanstvenog i stručnog rada.

Valja naglasiti da se novo sveučilište neće osnovati ispočetka, već će se transformirati postojeće Hrvatsko vojno učilište sa sjedištem u zagrebačkoj Ilici na broju 256b, zbog čega je trenutačno u javnom savjetovanju zakon koji će to regulirati. Transformacija podrazumijeva i da Sveučilište obrane i sigurnosti u suradnji sa Sveučilištima u Zagrebu i Splitu nastavi izvoditi programe koje je dosad izvodilo Hrvatsko vojno učilište – Vojno vođenje i upravljanje, Vojno inženjerstvo i Vojno pomorstvo, a koji pokrivaju sve tri grane Hrvatske vojske. Plan je Ministarstva obrane, koje će provoditi nadzor nad radom novoga sveučilišta (na drugim sveučilištima za nadzor je zaduženo Ministarstvo znanosti i obrazovanja), da se ono razvije u jedan od najmodernijih kampusa u ovom dijelu Europe.

– Kvalitetnim obrazovnim programom i infrastrukturom želimo se povezati s ostalim modernim svjetskim sveučilištima u Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačkoj, Izraelu, Velikoj Britaniji... te tako dodatno ojačati našu suradnju i razmjenu studenata. Daljnja izgradnja infrastrukture pratit će razvoj samog Sveučilišta kao centralnog mjesta za školovanje hrvatskih, savezničkih i partnerskih vojnika te ostalih sudionika sustava Domovinske sigurnosti – obrazlaže Ministarstvo obrane navodeći kako usporedno s osnivanjem sveučilišta rade na izgradnji novih i obnovi postojećih sportskih sadržaja i smještajnih kapaciteta.

– Ovaj ćemo mjesec uoči Dana Hrvatske vojske svečano otvoriti smještajni objekt “Vukovar“, simbol transformacije Hrvatskog vojnog učilišta u Sveučilište za obranu i sigurnost ‘Dr. Franjo Tuđman’, a nagodinu će završiti izgradnja novog modernog kongresnog centra. Sljedeće godine pred nama je velika trideseta obljetnica ustrojavanja Hrvatske vojske. Nakon 30 godina Republika Hrvatska i Hrvatska vojska zaslužili su Sveučilište za obranu i sigurnost. Transformacija Hrvatskog vojnog učilišta u Sveučilište za obranu i sigurnost “Dr. Franjo Tuđman“ od posebnog je državnog interesa i najvažniji je strateški projekt ove godine, čime će, uz novi studij Domovinske sigurnosti, obrazovanje na području obrane i sigurnosti dobiti novu dimenziju te pružiti stjecanje novih, trenutačno nedostajućih kompetencija u sustavu domovinske sigurnosti pri osposobljavanju budućih časnika Hrvatske vojske, ali i drugih stručnjaka u području domovinske sigurnosti – navodi Ministarstvo obrane, naglašavajući kako je transformaciju veleučilišta u sveučilište “dokaz o ustrajnosti na ulaganju u znanje, obrazovne programe, obuku i razvoj sposobnosti hrvatskog vojnika jer su ljudi najvažniji dio Hrvatske vojske”.

Društvena uključivost

Osnivanjem Sveučilišta obrane i sigurnosti trebao bi se zaokružiti sustav obrazovanja Hrvatske vojske, započet u listopadu 1991. godine provedbom časničkih tečajeva u Varaždinu, Zagrebu i Samoboru, nakon čega je, u prosincu 1991. u Zagrebu ustrojen Časnički centar Hrvatske vojske. Godinu poslije s radom je počela Dočasnička škola, a u siječnju 1993. godine Časnički centar postaje Hrvatsko vojno učilište na kojem se provode programi usavršavanja i profesionalno vojno obrazovanje.

“Moramo težiti što kvalitetnijem obrazovnom sustavu i tako pridonijeti razvoju moderne Hrvatske vojske stvaranjem kadra koji će stečenim znanjem dobiti svu potrebnu širinu neophodnu za kvalitetno vođenje i upravljanje prilikom izvršenja svih zadaća koje nas čekaju u budućnosti. Glavni smjer sustava obrazovanja za potrebe Hrvatske vojske određen je u razdoblju osnivanja Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata, kada je odlučeno da će se Hrvatska vojska razvijati kao integralni dio hrvatskog društva, a obrazovanje časnika Hrvatske vojske osigurat će njihovu društvenu uključivost i povezanost s hrvatskim građanima”, obrazlaže Ministarstvo obrane zašto je naposljetku trebalo osnovati Sveučilište obrane i sigurnosti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije