LIDER OPORBE O KAOSU U JUŽNOJ KOREJI

'Od ovog časa, gospodin Yoon više nije predsjednik Južne Koreje. Ovo su očajnička vremena'

South Korean President Yoon Suk Yeol declares martial law
Foto: SOO-HYEON KIM/REUTERS
1/20
03.12.2024.
u 19:06

Predsjednik nije izvijestio o nekoj konkretnoj prijetnji sjevernokorejskog režima za Seul, već je govorio isključivo o svojim političkim protivnicima u Južnoj Koreji

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol uveo je izvanredno stanje u zemlji, optuživši opoziciju koja kontrolira parlament za suradnju s vlastima komunističke Sjeverne Koreje. Izvanredno stanje značit će privremenu vojnu vlast u zemlji. Predsjednik je u nenajavljenom televizijskom obraćanju naciji rekao kako se na ovaj potez odlučio kako bi zaštitio liberalni i ustavni poredak u zemlji. No, oporba smatra da je upravo predsjednik tom svojom odlukom srušio demokratski sustav zemlje.

Predsjednikova stranka protiv

- Proglašavam izvanredno stanje kako bismo zaštitili slobodnu Republiku Koreju od prijetnje sjevernokorejskih komunističkih snaga, kako bismo iskorijenili odvratne prosjevernokorejske i antidržavne snage koje uništavaju slobodu i sreću našeg naroda i kako bismo zaštitili slobodni ustavni poredak. Ja ću putem proglašenja izvanrednog stanja obnoviti i zaštititi Južnu Koreju od rušenja i očaja – rekao je predsjednik Yoon.

Šef vojnih vlasti koje je predsjednik postavio na čelo države, general Park An-soo danas je zabranio sve političke aktivnosti, uključujući i stranačke aktivnosti te skupove građana.

- Svi mediji dolaze pod kontrolu vojnih vlasti – rekao je Park te je dodao da je danas od 23 sata po južnokorejskom vremenu izvanredno stanje stupilo na snagu. Zabranio je štrajkove i objavu "lažnih vijesti". Oni koji će prekršiti ove zakone bit će uhićeni bez sudskih naloga, govori.

Južnokorejski mediji odmah su nakon proglasa predsjednika države objavili kako je opozicijska Demokratska stranka, koju predvodi Lee Jae-myung, rekla kako će parlament pokušati poništiti predsjednikovu odluku o izvanrednom stanju, izvijestio je Reuters. Lider oporbe Lee pozvao je građane da se okupe oko parlamenta, u vremenu kada je u Seulu već gotovo bila ponoć.

- Ne postoji nikakav razlog za proglašavanje izvanrednog stanja. Ne možemo dopustiti vojsci da vlada zemljom. Predsjednik Yoon Seok Yeol izdao je svoj narod. Predsjednikova deklaracija izvanrednog stanja jest ništavna. Od ovog časa, gospodin Yoon više nije predsjednik Južne Koreje. Ovo su očajnička vremena. Sudbina je naše zemlje dovedena u pitanje – rekao je lider oporbe te je dodao da je predsjednikovo proglašenje bilo ilegalno, neustavno i suprotno narodnoj volji. Mediji su uskoro izvijestili kako su se okupljeni prosvjednici ispred parlamenta sukobili s policijom, a neki od njih pokušali su ući u zgradu. Vikali su "Zaustavite izvanredno stanje!". No, policija je parkirala autobuse ispred zgrade parlamenta onemogućavajući zastupnicima da uđu u nju. Svejedno su se u njoj već od ranije nalazili neki oporbeni zastupnici, a zatim su u zgradu ušli policajci i vojnici, a na njezin su krov sletjeli i helikopteri.

I šef predsjednikove konzervativne Stranke narodne volje rekao je da je odluka o uvođenju izvanrednog stanja bila pogrešna te je obećao da će ju blokirati. Sat vremena nakon uvođenja izvanrednog stanja televizijski programi u zemlji stalno su ponavljali predsjednikov proglas, izvijestio je New York Times. BBC je izvijestio da je vojska zaustavila funkcioniranje parlamenta te je svim zastupnicima zabranjen ulazak u zgradu. BBC je kontaktirao britanskog profesora koji živi u Seulu i koji im je rekao da na ulicama nema snažne vojne prisutnosti i da su ljudi s kojima je razgovarao, uključujući i jednog policajca, jednako iznenađeni predsjednikovim proglasom kao i on.

Predsjednik nije izvijestio o nekoj konkretnoj prijetnji sjevernokorejskog režima za Seul, već je govorio isključivo o svojim političkim protivnicima u Južnoj Koreji i njihovoj navodnoj suradnji s režimom Kim Jong-una. Sjeverna i Južna Koreja vodile su rat u 1950-ima, a otada su se dvije zemlje koje predstavljaju jedan narod razvile u dva potpuno različita pravca, a međusobno se vide kao egzistencijalnu prijetnju. Sjeverna Koreja naoružana je nuklearnim oružjem.

S druge strane, od preuzimanja vlasti u 2022. predsjednik Yoon nije uspijevao provoditi svoju agendu, optužujući parlament i njegove oponente da ga blokiraju. U posljednje vrijeme liberalna Demokratska stranka svađala se s njegovim konzervativcima oko pitanja proračuna za iduću godinu. Predsjednik je u obraćanju narodu osudio opoziciju zbog stalnih pokušaja smjena njegovih ministara u parlamentu te blokada donošenja proračuna što je, po njemu, "paraliziralo vladu".

- Nacionalna skupština, koja je trebala biti temelj slobodne demokracije, postala je čudovište koja ju uništava – rekao je predsjednik.

Yoon je na čelo države došao 2022. i to tako što je na izborima vrlo tijesno pobijedio svojeg liberalnog protivnika, s razlikom glasova manjom od 1 posto. Prema anketama, nije bio popularan na što su utjecali i skandali njezin supruge, uključujući i to što je navodno primala luksuzne darove. Nedugo prije zaključenja ovog broja, vlada američkog predsjednika Joea Bidena rekla je da "pažljivo promatra situaciju". SAD je korejski saveznik, a u zemlji ima stacionirano 30 tisuća vojnika.

U ustavu Južne Koreje stoji da predsjednik može proglasiti izvanredno stanje kada je "ono potrebno za suočavanje s vojnom opasnošću ili pak održavanjem javne sigurnosti i mira, mobilizirajući vojne snage u vrijeme rata, vojnog sukoba ili slične nacionalne hitne situacije".

Povratak u diktaturu?

Ovo je prvi puta u 44 godine da je lider Južne Koreje proglasio izvanredno stanje. Posljednji je puta ono stupilo na snagu 1980. tijekom velikih prodemokratskih prosvjeda. Tijekom hladnog rata Južna Koreja veliku većinu perioda nije bila demokracija, već je to postala tek u drugoj polovici 1980-ih, i otada je razvila stabilan liberalni poredak. No, ovi događaji potpuno mijenjaju situaciju.

FOTOGALERIJA: Vojska preplavila ulice Seula, naoružani specijalci ušli u parlament: 'Zabranjene su sve političke aktivnosti'

South Korean President Yoon Suk Yeol declares martial law
1/14

Komentara 7

Avatar superhik74
superhik74
19:14 03.12.2024.

Kim Jong Un-a za predsjednika obje Koreje, vrijeme je za ujedinjenje i uvodjenje suveriniteta na kompletnom teritoriju Koreje. Ha, ha, ha... tzv. "demokracija" cim je izgubio izbore je dosla do izrazaja.

Avatar Seurat
Seurat
19:45 03.12.2024.

Zor Suka Jevol iz Hrvatske gleda i zazubice mu rastu. Eeeee da je njemu dignuti vojsku i ukinuti vlast i premijera. Večeras će (d)oživjeti malog Zlorana nakon dugo vremena 😏

VA
VanjaPlank
19:52 03.12.2024.

Nemojte Milanoviću ideje davat

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije