Od poziva Hitnoj medicinskoj pomoći do zbrinjavanja bolesnika u urbanim dijelovima Hrvatske trebat će 10, u ruralnim 20 minuta. Od dojave do dolaska pacijenta u hitni bolnički prijam ne bi smjelo proći više od tzv. zlatnoga sata, što povećava preživljavanje od 30 do 50 posto.
Brža, kvalitetnija hitna pomoć glavni su ciljevi reforme. Počela je 2009., trebala bi biti zaokružena 2013., a danas ju je predstavio ministar Darko Milinović.
Nužnost reforme pokazuje neujednačenosti u organizaciji u različitim dijelovima zemlje pa, primjerice, ustanove za hitnu medicinsku pomoć u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu pokrivaju 17 posto površine zemlje i 40 posto stanovništva, a 81 tim po domovima zdravlja brine se za preostalih 60 posto stanovništva.
Ili, Međimurska i Varaždinska županija imaju ukupno sedam timova hitne pomoći, isto koliko i područje od Zagreba do Dugopolja.
Projekt reorganizacije ukupno stoji 90 milijuna eura, a Svjetska je banka odobrila zajam od 18,1 milijun eura. U tijeku je natječaj za 128 novih vozila, a Hrvatska će aplicirati na europske fondove za dva helikoptera i šest brodova za hitan prijevoz.
Prvih 27 liječnika dobilo je od ministra Milinovića rješenja da su specijalisti hitne medicinske pomoći.
Struka, pak, predlaže da se uz broj 112 za Hitnu medicinsku pomoć uvede broj 194. Zvonko Šostar kaže da će Zagreb vjerojatno dobiti ministrovu suglasnost, a za ovaj se broj svaka županija mora izboriti za sebe.
ma pročitali su negdje da je to tako u normalnim državama pa će sad tek raditi studije na tu temu, a prije toga trebaju izmusti od nekog pare za te umotvorine da si malo podebljaju prihode.....nakon toga će sve too ostati mrtvo slovo na papiru i skupljati prašinu, a stoka sitnog zuba će i dalje umirati čekajući \"hitnu\" da im se smiluje