Put prihvaćanja Brailleova pisma, odnosno problematike sljepoće u svijetu, ali i u Hrvatskoj, bit će prikazan na izložbi u Salonu palače Sermage, koju zajednički priređuju Tiflološki muzej iz Zagreba i Gradski muzej Varaždin, pod pokroviteljstvom Lions distrikta 126 Hrvatska.
– Izlošci su iz fundusa Tiflološkog muzeja, a prikazat ćemo repliku prve Brailleve početnice, koja je nastala prije 120 godina, te druge udžbenike koji su se u stotinjak godina koristili u nastavi – rekla je Nina Sivec, jedna od autorica izložbe i kustosica zagrebačkog muzeja.
Bit će izloženi i predmeti koji su služili za pisanje Brailleovim pismom – od jednostavnih tablica, šila preko prvih strojeva sve do današnjih kojima se koriste slijepa i slabovidna djeca koja pohađaju redovitu nastavu. Izložba "200 godina Louisa Braillea" pridonosi senzibilizaciji javnosti za problematiku slijepih i slabovidnih osoba, a uz nju će biti organizirane brojne radionice za osnovnoškolce, srednjoškolce i studente, u kojima će oni moći pisati, odnosno ovladati Brailleovim pismom.
– Iako se u početku čini teško, svi koji su dosad to probali, zaključili su da je jednostavno – ističe autorica izložbe pozvavši građane da dođu, razgledaju izložbu i sudjeluju u radionicama.
Izložba je postavljena i u prigodi 120. godišnjice tiskanja prve hrvatske početnice na brajici, za koju je zaslužan Vinko Bek, tiflopedagog i humanist, koji ju je prilagodio hrvatskom jeziku.
Izložba će biti otvorena 2. listopada u 21 sat, kada će u Varaždinu biti održana i prva sjednica Lionsova kabineta. A varaždinski lionsi su već dosta učinili za slijepe i slabovidne osobe, pa je guverner distrikta Nikola Plavec podsjetio da su na korzu postavili maketu gradske jezgre za osobe štećena vida, a pomogli su i u vezi s muzejskim postavom za slijepe i slabovidne osobe "Dodirom do spoznaje" na Entomološkom odjelu GMV-a.
– Želimo da na izložbu dođu i mladi i stari, kako bi upoznali svijet slijepih i slabovidnih osoba te se dodatno senzibilizirali za njihove potrebe – rekao je Plavec.
Na izložbu u Salon palače Sermage dolazi dvjestotinjak lionsa iz cijele Hrvatske te ravnatelji muzeja iz Maribora, Ptuja i Celja. Izložba će za razgled biti otvorena sve do 31. listopada.