Ustavni zakon o pravima manjina doveo je do spora i unutar vladajuće petorke. Na jučerašnjem sastanku vladajuće koalicije dva su stranačka čelnika tražila od premijera da "obuzda" neke članove Vlade i svoje stranke koji su i sami oštrim riječima podigli tenzije oko izbora manjinaca za parlamentarne zastupnike. Dok je isprva ljutnja išla na pojedine predstavnike manjina koji nisu prihvaćali ni jedan Vladin prijedlog, sada su ljutnju svojim izjavama izazvali potpredsjednik Vlade Granić koji je nedavno rekao da su neki manjinci "od svoje nacionalne pripadnosti napravili profesiju", te SDP-ovac Mate Arlović koji se u nedavnoj HTV-ovoj misiji sukobio s Furiom Radinom i Miloradom Pupovcem.
Petorka će se danas vratiti Zakonu o HRT-u, no već jučer su stavovi u velikoj mjeri približeni. Hrvatska televizija i Hrvatski radio ipak će ostati u jednoj javnoj ustanovi, ali s jasno razgraničenim odgovornostima i velikom autonomnošću. Prema informacijama od nekoliko čelnika stranaka vladajuće petorke, u zakonu bi bila ostavljena mogućnost da se te dvije institucije u perspektivi razdvoje, no zakon ne bi propisivao rokove i striktnu obvezu razdvajanja.
Parlament bi i dalje imao riječ u izboru vijeća HRT-a. To bi vijeće imalo manje članova nego sada, a u njegovom bi sastavu bili istaknuti javni djelatnici. Vijeće bi kroz javni natječaj biralo ravnatelja HRT-a, a ravnatelj bi predlagao glavnog urednika.
Kako se neslužbeno saznaje, petorka žuri s novim zakonom o HRT-u ne samo zbog pritiska međunarodnih institucija, nego i zbog sadašnjeg kaotičnog stanja na HRT-u. To stanje treba presjeći, ali bez političkih konotacija i političkih monopola, rekao je jučer jedan od čelnika koalicije.
Deana Knežević