- Šibenik je grad kojeg mi žene potajno jako volimo. Bogata mu je povijest, divna arhitektura ali i sadržaji koje nudi čitave godine, ne samo tijekom ljetne sezone, stvaraju dojam grada po mjeri svakog čovjeka. Šibenik je uvijek potrebno istraživati jer kad mislite da o gradu znate sve on će vas ponovo iznenaditi. Drniš je s druge strane mnogima nepoznat. Ok, poznat je po finom pršutu i kao takav isto mamac za istraživanje. Gradovi su međusobno udaljeni pedesetak kilometara pa sam upravo njih stavila u fokus ovog vikend druženja, a spoj među njima bio je sjajn NP Krka - kaže Alma Premerl Zoko novinarka i modna savjetnica koja je osmislila malo drugačiji način ženskog druženja poznat kao koncept Ženski vikend Hrvatskom.
Početak druženja žena koje su vikend odlučile provesti u obilasku zanimljive destinacije, počep je u srcu Drniša. Gradić ima zanimljiv gradski trgu, kavanu u kojoj se pije prefina kava i jedu domaći kolači, a istraživanje mjesta počelo u Gradskom muzeju Drniš s višom kustosicom Antonijom Tomić.
- Ovdje počinje priča o Drnišu i njegovom kraju- rekla je simpatično otvarajući vrata. Ono što su vrata otkrila daleko je od onoga što su žene očekivale. Umjesto drniške nošnje, priče o pršutu i sličnih 'drniških stereotipa' prvi dio muzeja ispričao je priču o životu i radu velikog Ivana Meštrovića. Ovaj proslavljeni umjetnik potječe iz Otavica, malog sela nedaleko Drniša u kojem je proveo djetinjstvo ali i gdje je po svojoj želji pokopan u Crkvi Presvetog Otkupitelja u grobnici obitelji Meštrović. U vrlo zanimljivom gradskom muzeju u Drnišu žene su s oduševljenjem razgledale Meštrovićeve skulpture i slike.
POVEZANI ČLANCI:
Nakon Muzeja, Antonija je povela žene u istraživanje grada. Na tom putu se ispreplitala povijest ovog kraja, utjecaj Turaka na izgled grada, ali i ljepota Meštrovićevih djela koja su na poseban način utkana u Drniš; na oltaru župne crkve Gospe od Ružarija postavljena je skulptura Gospe Petropoljke, u gradu se može vidjeti i skulptura Majka s djetetom, a u prekrasnom gradskom parku fontana Vrelo života... Drniš je svakako zanimljiv i po inovativnim mjestima koje privlače turiste, a jedan od njih je i Agroturizam Duvančić koji nudi smještaj, ni manje ni više u drvenim bačvama. U njima je nekad odležavalo vino Dalmacijavina, a danas bačvice čine jedinstven smještaj.
Ima ih ukupno 7 komada, u njima može spavati po dvoje, a povezuje ih prekrasan bazen s vodom rijeke Krke. Domaćin Marko Duvančić na ovom imanju nudi tradicionalni doručak ovog kraja; jaja, pancetu, domaće proizvode, a za večeru se kuha gulaš i domaći specijaliteti poput peke. Kako je na ovom imanju prekrasan zalazak sunca, šteta ga je u ljetnim mjesecima ne doživjeti na bazenu. Iz sela u kojem se nalazi ovo prekrasno imanje, sela Razvođe vrlo se lako kreće u daljnje istraživanje ovog kraja. Jedna od postaja Ženskog vikenda bila je i radiona Ivana Tomića u kojoj se izrađuje tradicijska drvena posuds Susak. Ivan je radi od smrike (grana smreke) koju obrađuje te u obliku daščica pretvara u posudu za vino. Oblik joj je tradicionalan - gore je uska, dolje široka, a ručka je napravljena posebnom tehnikom zagrijavanja smreke. Umijeće izrade ove tradicionalne posude ujedno je i nematerijalno dobro hrvatske baštine.
FOTOGALERIJA Ovo su najduži mostovi u Hrvatskoj: Jedan je godinama vodio 'u nigdje', a drugi je naš najveći ponos
Još je jedan karakterističan eno-gastro suvenir dolazi iz Drniša. Riječ je o popularnom Drniškom pršutu koji je bio posluživan na krunidbenom slavlju kraljice Elizabete II. Davne 1952. godine. Za njegov specifičan okus zaslužni su oštra bura i posebna mikro klima. Kako izgleda nastajanje jednog drniškog pršuta pokazao je popularni pršutar Drago Pletikosa iz čije se pršutane Bel-Cro u Miljevcima najbolje spustiti na srednji tok NP Krka i uz šum Roškog slapa kušati ovu deliciju. Ukoliko boravite u Drnišu, poseban je doživljaj uživati u prirodnim ljepotama kroz Srednji tok NP Krka gdje se može pogledati Roški slap, popeti se do Oziđane pećine i na kraju doživjeti Viskovac. Riječ je o posebnom otočiću površine oko 14.000 m2 na kojem se od 1445. godine nalazi franjevački samostan Majke od Milosti, koji je obogaćen arheološkom zbirkom, zbirkom povijesnog crkvenog ruha i posuđa, te vrijednom knjižnicom. Središnji dio otočića skriva i Crkvu Gospe Visovačke, pa se u narodu prekrasan otočić gdje vlada nevjerojatan mir i spokoj naziva i Gospinim otokom.
POVEZANI ČLANCI:
Druženje je nastavljeno u Šibeniku, a kako b se ovaj prekrasan grad doživio na pravi način Ženski vikend je od grada 'uzeo' najbolje. Dan je počeo na samom ulazu u strogi centar grada, na prekrasnoj terasi pizzerije Fontana gdje je Loretta Gracin jedna od beauty zaštitnica grada održala nail art radionicu. Da su se u Šibeniku žene uvijek dotjerivale dokazala je u obilasku grada vodička Sandra Grgas. Ona s još 10 vodički, članica Udruge turističkih vodiča Mihovil Šibenik, priča priču o Šibeniku i kroz program Šibenska cura. Riječ je o razgledu grada na malo drugačiji način, ispričan kroz zanimljive priče o ženama koje su obilježile ovaj grad u kojem uživaju i redovito istražuju suvremene cure.
One koje vole proći šibenskom Kalelargom, zaviriti u galerije i muzej, popeti se na velebnu kulu Sv. Mihovil kako bi čule priču o prošlosti ali i sadašnjosti koju će ovog ljeta obilježiti nastupi brojnih domaćih i svjetskih glazbenih zvijezda. U Šibeniku se uvijek i jako dobro jelo, pa kad napravite 'đir' gradskim ulicama nek vas put odvede u Špajzu. Nalazi se u strogom centru grada, nedaleko gradskog kazališta a u njemu će vas dočekati 'šibenska cura' Josipa. Ona kuha svakog dana prava gastro remek djela koristeći domaće, lokalne proizvode koji su mahom s OPG-a Biluš iz Čiste Velike. Na ovom mjestu miriši od ranog jutra, mogu se jesti energetski bogati doručci u kojima dominiraju svježa jaja , ali i kušati marende pripremljene na tradicionalan način (probajte platu narezaka ili jaja i kumpira. U blizini je kultni Vintage bar u kojem će vas oduševiti kokteli s malinama ili jagodama.
FOTOGALERIJA Ovo su neobične vrste koje žive u Jadranu: Neke od njih jako su otrovne