Iduće školske godine uvest će se godina dana obaveznog učenja u predškoli ili vrtiću. Tako će se formalno uvesti devetogodišnje obavezno obrazovanje, no realno će se mališani pripremati za odlazak u školu. Najmanje tri sata dnevno u predškoli će provesti učeći osnovne vještine potrebne za samostalno snalaženje, poput vezanja vezica, zakopčavanja gumba. Družeći se s drugom djecom, socijalizirat će se i naučiti biti odvojeni od roditelja, naučit će brojiti, crtati osnovne geometrijske oblike... Program u osnovnoj školi ostat će isti te će i dalje trajati osam godina.
U europskom društvu
Djeca će kao i do sada školu upisati sa sedam godina, odnosno oni koji navrše šest godina do 1. travnja u školu će se upisati te kalendarske godine, a oni koji su rođeni nakon tog datuma ići će u školu godinu poslije, s punih sedam godina. Situacija se uvođenjem devetogodišnjeg obaveznog obrazovanja uglavnom neće ništa promijeniti u životima roditelja i njihove djece jer već sada 99 posto djece prije upisa pohađa neki predškolski program ili u vrtiću ili u školi. No, sada će se ta situacija formalno učiniti obaveznom, pa će Hrvatska ući u društvo ostalih europskih država u kojima obavezno školovanje traje između devet i trinaest godina, kako je u Nizozemskoj. U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta na umu imaju da je su u manjim sredinama, zbog slabe financijske situacije lokalnih samouprava, vrtići preskupi za neke roditelje, zbog čega mnogu djecu čuvaju bake, no roditelji rado djecu šalju u besplatnu predškolu. Predškolski program u školama ili vrtićima traje od 1. listopada do 31. lipnja, dva puta tjedno po tri sata, i bit će besplatan za djecu koja ne idu u vrtiće.
A novac za provođenje?
Pročelnik za obrazovanje u Zagrebu Ivica Lovrić pozdravlja odluku Ministarstva, no nada se da će Vlada, nakon što uvede godinu više obaveznog školovanja, za to osigurati i novac.
– Od svih modela to je najbolje rješenje. No, država, ako nešto čini obaveznim, mora osigurati sredstvo za njegovo provođenje. U Zagrebu već imamo uvedeno predškolsko obrazovanje za devetsto djece koja ne pohađaju vrtić i to plaća grad. No, sada bi to trebala plaćati država kao i tri sata boravka djeteta u vrtiću – kazao je Lovrić.
Ionako stalno trube o "cjeloživotnom učenju"...