Kako drvetu udahnuti novi život, dati mu novu uporabnu vrijednost i otrgnuti ga zaboravu pred naletom novih, sintetičkih materijala koji sve više ulaze u naše domove? Odgovore na ta pitanja ponudio je Marko Novoselić, elektroničar, koji od 40-ak godina starih, isluženih hrastovih i bukovih bačava za vino kreira i stvara kućni namještaj.
– Sve je počelo 2002. godine, kada sam od otpadaka borove kore, kože, lanena platna i bakrene žice prijateljima za vjenčani dar napravio kuharicu s našim starim bodulskim receptima. To je izazvalo opće oduševljenje i potaknulo me da se posvetim novom hobiju.
Na pamet su mi dolazile nove ideje, a kako je bilo sve više odbačenih drvenih bačvi za vino, koje su iz konoba naših didova izbacile ove nove, prokromne, pomislio sam da bih ih mogao preoblikovati u funkcionalan namještaj – priča samouki dizajner iz mjesta Ugljana na istoimenom otoku.
Obilazio je susjede, tražio stare bačve po cijelom otoku, vadio ih iz mora... Danas svi na Ugljanu znaju za Marka i ljudi mu sami dovoze islužene bačve.
– Osim masivnih stolaca, zapravo naslonjača, počeo sam raditi stoliće s policama, samostojeće svjetiljke i okvire za slike. Nastojim iskoristiti svaki dio bačve, čak i čepove, koje koristim za ukrase – objašnjava Novoselić tehniku.
Za obradu bačve od 180 litara, koju će pretvoriti u naslonjač, potrebna su mu dva-tri dana kontinuiranog rada. Nijedan komad, objašnjava, na tom stolcu nije lijepljen. Suhe duge bačve, impregnirane višegodišnjim taloženjem vina, samo preslaže, spaja mesinganim vijcima i na kraju premazuje maslinovim uljem, koje im daje sjaj i čuva ih dvije-tri godine.
Na pitanje odakle crpi ideje Marko kaže kako često sebe vidi kao profesora Baltazara koji noću šeće po sobi i čeka da mu na pamet padne nova ideja. Ljetos je Novoselić turistima prodao prvi naslonjač, i to za pet tisuća kuna.