Kada bi svaki kvart imao svoj vrt, siromašni i umirovljenici ne bi trebali kopati po smeću i skupljati boce, sami bi uzgajali hranu. Svi bismo se hranili zdravije i kvalitetnije te razvijali dobrosusjedske odnose, tvrdi Iva Lukin iz Zadra, voditeljica projekta Urbano vrtlarstvo u Udruzi Eko Zadar, koja je osmislila i u djelo provela ideju o podizanju urbanog vrta u najvećem gradskom naselju Bili brig. Godinama je gledala ružno i zapušteno dvorište u Vukovarskoj ulici u koje nikad nije željela izaći. A za uređenje trebalo je i novca i materijala. Kad je gradska uprava objavila natječaj za dodjelu sredstava za ovakve projekte, udruga se prijavila i dobila 20.000 kuna.
Svi složni
Sve ostalo, kaže u šali, ušlo je u povijest! Stanarska sloga, sponzori, donatori, sati i sati dobrovoljnog rada koji nemaju cijenu. Na nekoliko stotina metara četvornih posadili su oko 170 sadnica, najviše ružmarina i lavande, kadulje, smilja, origana, majčine dušice, peršina, perunika, jagoda, ukrasnih grmova, čuvarkuća, aloe vere, mente, artičoke, bršljana. Oslikani su zidovi, uređeno dječje igralište.
– Sadit ćemo još bobičasto voće, povrće i cvijeće, ali većinu biljaka koje smo planirali dosad smo posadili i ispunili cilj. Uredili smo i oplemenili dvorište koje je gotovo dva desetljeća bilo zapušteno te stvorili zajednički vrt koji će moći ravnopravno koristiti svi stanari. Akcija je bila i edukativna jer mnoga djeca nisu znala, a neka nikad ni čula za neke vrste bilja – kaže Iva.
Veselje i djeci
Ne krije zadovoljstvo jer su se u "nemoguću misiju" s vremenom uključili svi susjedi, dolazili su i stanari iz susjednih ulica, a najmlađi su oduševljeni što će origano na pizzu moći nabrati u vlastitom dvorištu.
Izradom natpisa za svaku pojedinu biljku stavili su "točku na i" akciji kojoj se dive svi gradski kvartovi i traže mišljenje i savjet kako da urede svoje zapuštene zelene površine. A sve je, prisjeća se Iva, počelo razgovorom sa susjedima, kucanjem na vrata svakoga stana.
– Uređenje vrta i kasnije održavanje dobrovoljni je rad, ali se radujem da je svaki stan sudjelovao s prilogom od 20 kuna i da je u oslikavanje zidova i sadnju biljaka bilo uključeno jako puno djece. Nažalost, zbog lošeg vremena nekoliko smo puta mijenjali planove, ali to nas ipak nije demotiviralo – kaže ekoaktivistica Iva i dodaje da će u prvom zadarskom urbanom vrtu, koji je okružen stambenim zgradama, djeca u igri moći brati voće, a odrasli začinsko bilje koje im je potrebno u pripremi hrane.
– Bilo bi lijepo da Zadar postane grad zelenih krovova i urbanih vrtova. Imamo hranu oko sebe, u dvorištima, a ne znamo kako iskoristiti neobrađenu zemlju. Zato planiramo gradonačelniku predati zahtjev za pokretanje projekta Gradski vrtovi – najavljuje Iva Lukin.