Jalova javna rasprava

Odbačena većina prijedloga za raspodjelu drvne sirovine

Zagreb: Tijekom izgradnje žičare velik dio šume na Medvednici je posječen
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/3
23.02.2023.
u 11:30

Od 123 prijedloga pristigla u u javnu raspravu Hrvatske šume prihvatile tek šest i djelomično dva

Hrvatske šume (HŠ) objavit će do kraja ovog ili početkom idućeg tjedna natječaj za raspodjelu drvne sirovine za ovu godinu, natječaj čija je objava umjesto jesenas ostala na čekanju zbog provođenja savjetovanja s javnošću. Takvo postupanje državne tvrtke koja upravlja najvrednijom sirovinom potpuna je novina u ovom postupku, kojeg prate brojne kritike i nezadovoljstvo.

Očekivano odbijanje

Od pristiglih 123 prijedloga prihvaćeno je tek njih šest, te djelomično dva. Od preostalog broja 30-ak, primljeno je na znanje.Tako velik broj odbijenica među proizvođačima koji su sudjelovali nije neočekivan. Kako je i iz odgovora Hrvatskih šuma vidljivo, promjena modela godišnjih kvota izvediva je tek promjenom Pisma razumijevanja za ugovaranje okvirnih i godišnjih ugovora za kupoprodaju trupaca, temeljnog dokumenta koji je zaključen između predstavnika Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri HGK-u i Hrvatskih šuma još 2017. i na snazi je deset godina. U najvećem broju odgovora koji su zaključeni s "primljeno na znanje" stoji kako će prijedlozi biti razmatrani kroz postupak promjene Pisma razumijevanja. No, upravo se na činjenicu da su se u međuvremenu okolnosti promijenile, te da se pravila utvrđena Pismom razumijevanja ne poštuju odnosio značajan dio reakcija u raspravi.

Među onima koji su "primljeni na znanje" i prijedlog je Ivića Pašalića, vlasnika Mundus Viridisa, koji je u osvrtu na tekst za javni poziv HŠ-a ukazao kako su pojedine odredbe čak u suprotnosti s Pismom razumijevanja, premda se radi o polaznom dokumentu za natječaj. Pašalić, koji je bio jako angažiran kada se pregovaralo o Pismu razumijevanja, apelirao je i da se prije konačne objave natječaja korigira taj temeljni dokument, te krene u raspravu o unapređenju sustava prodaje, uključujući da to bude i kroz zakon, jer je raspodjela drvne sirovine od nacionalne važnosti.

Za Pašalića, koji je u međuvremenu postigao upravo ono što se i ciljalo Pismom razumijevanja, a to je povećanje proizvodnje s većom dodanom vrijednošću, vrijeme je da se uz osam razreda dovršenosti proizvoda uvede i novi, deveti razred "Namještaj s identitetom", za koji bi bio omogućen pristup potrebnoj količini sirovine.

Vlastiti brend namještaja razvilo je uz Pašalića još nekoliko hrvatskih proizvođača, koji također dijele problem nedostatka sirovine i uklopili bi se u ovaj razred, no Hrvatske šume zasad o tome ne razmišljaju. To će se, ističu u odgovoru, razmotriti kroz pregovore o izmjenama i dopunama Pisma razumijevanja. Nije moguće ni redefiniranje razreda dovršenosti, što traži veliki broj proizvođača, od paleta i drvene ambalaže do lijesova od masivnog drva.

Na izmjene kojima bi imao pravo na veće količine sirovine ne može računati ni poduzetnik Josipa Samaržije iz Brinja, koji se iz razreda najniže dovršenosti nakon investicija podigao do šestog razreda, u kojemu je proizvodnja peleta, no HŠ ostaje pri tomu da kupci s okvirnim i godišnjim ugovorima ne stječu s povećanjem razreda dovršenosti i pravo na dodatne količine za novi razred.

Rampa kritičarima

Odbačeni su i gotovo svi prijedlozi najglasnijih kritičara modela, odnosno odudaranja od primjene Pisma razumijevanja, Nikole Požgaja i proizvođača parketa Bauwerk Group Hrvatska, od povratka na odredbe Pisma razumijevanja do odustajanja od njegove prakse i potpune liberalizacije. I najveći broj prijedloga obrtnika čekat će pregovore o izmjeni Pisma razumijevanja. Kada će to biti, zasad nije poznato.

Natječaj za ovogodišnju raspodjelu sirovine i potom zaključenje ugovora trebao bi u cijelosti biti okončani do kraja ožujka, a do tada su na snazi uvjeti za prvi prošlogodišnji kvartal. 

VIDEO Sisak: Policija upozorava na mine u šumama

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije