Nakon tematske sjednice posvećene položaju Roma u Škabrnji i Lici saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina oštro je osudio svako izražavanje mržnje i nesnošljivosti prema pripadnicima romske nacionalne manjine te pozvao MUP, nadležna državna odvjetništva i sudove, kao i inspekcijska tijela da osiguraju procesuiranje i sankcioniranje svih radnji bez obzira na nacionalnu i drugu pripadnost počinitelja u cilju zaštite imovine i života, ali i poštovanja vlasništva građana, vodeći računa o jednakosti svih pored zakonom. Pozvali su i Vladu da o poduzetim aktivnostima i rješavanju problema izvijesti Odbor, ali i Hrvatski sabor kroz izvještaj o provedbi Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.
– Događanja u Škabrnji bila su brutalan iskaz mržnje prema dvije romske obitelji koje su kupile komad zemlje, uredno ga platile i naselile se radi prikupljanja sekundarnih sirovina. Reakcija je bila poziv na linč više od 100 ljudi koji su ih ogradili bodljikavom žicom i trakom za označavanje opasnog prostora – kazao je zastupnik romske manjine Veljko Kajtazi te dodao kako je napad na Rome u Škabrnji bio teški izraz diskriminacije i rasizma. On, ali i ostali članovi Odbora oštro su osudili činjenicu da je linč na Rome u Škabrnji predvodio načelnik općine Luka Škara.
Protiv njega je, stoga, podnesena kaznena prijava za vjerske i rasne diskriminacije, izvijestio je pomoćnik načelnika Uprave policije u Ravnateljstvu policije Zlatko Sokolar.
Osim o problemu u Škabrnji, Odbor je govorio i o slučaju u Lici gdje romska obitelj Amić navodno terorizira lokalno stanovništvo na području Široke Kule, zbog čega je lokalna udruga MMM Projekt za resocijalizaciju liječenih ovisnika, zaštitu ljudskih prava i razvoj ljudskih sloboda te zaštitu od svih oblika nasilja osnovala "Krizni stožer za obranu Like od ciganskih kriminalaca i njihove stoke".
– Ravnateljstvo policije poslalo je i stručni mješoviti tim na teren kako bi se procijenila situacija u Lici gdje je osnovan tzv. krizni stožer. Dali smo nalog za sigurnosnu prosudbu, ali i smirivanje situacije te službenicima na terenu da svojim aktivnostima jamče sigurnost svima – kazao je Sokolar. HNS-ov Boris Blažeković ustvrdio je kako treba reagirati na osnivanje ovog stožera, no tome su se usprotivili svi članovi odbora, pa i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić zaključivši kako ne treba pridavati važnost takvim samoorganiziranim tijelima.
– Ne bih htio pridavati pažnju takvom kretenluku – kazao je SDP-ov Dan Špicer. Nešto žešća bila je predsjednica HSP-a dr. Ante Starčević Ruža Tomašić koja je zamjerila policiji i DORH-u što od 2007. nisu rješavali problem obitelji Amić u Lici čiju stoku nitko ne sprječava u nezakonitom ulasku na tuđa polja i uništavanju usjeva.
– Osuđujem svaki rasizam i nacionalnu netrpeljivost, ali i pozivam na poštovanje zakona. Ako smo znali za probleme u Lici još od 2007. godine, gdje su se ujedinili Hrvati i Srbi protiv Roma, onda smo licemjerni. Svi imaju pravo na imovinu, ali i sigurnost, ali i svi moraju isto tako biti jednako zaštićeni – rekla je Tomaši, a i ostali zastupnici složili su se da se nikako ne može generalizirati.
Odbor za ljudska prava osudio je linč na Rome u Škabrnji /* */ Pa ako nešto proglasiš linčom onda ga morašm i osuditi. Pitam ja cijenjeni odbor, da se npr. Veljko Kajtazi nije nikad oprao i da takav dolazi na sjednice sabora, što bi napravili, bili mu rekli da se okupa ili ode i bili i to bio linč?