LIBIJA

Odluka o presudi Bugarkama: Milijuni za milost Gadafija

16.07.2007.
u 15:53

Libijsko Visoko pravosudno vijeće sastalo se jučer kako bi donijelo konačnu odluku o sudbini bugarskih bolničarki i palestinskog liječnika osuđenih na smrt u Libiji. Vijeće je političko tijelo, izravno ovisno o ministru pravosuđa.

Ovlasti
Ima ovlast izmijeniti ili čak poništiti odluku Vrhovnog suda, koji je prošli tjedna potvrdio presudu o smrtnoj kazni za pet bugarskih medicinskih sestara i palestinskog liječnika koje su u libijskom zatvoru od 1999. Svi su osuđeni na smrt jer su proglašeni krivima da su namjerno HIV-om zarazili 438 djece u bolnici u Benghaziju. Bolničarke Kristiana Valčeva, Nassia Nenova, Valila Červeniačka, Valentina Siropoulo i Snježana Dimitrova stigle su u Libiju 90-ih godina nakon pada komunizma u Bugarskoj.

Liječnik Ashraf Joumaa Hajouj stažirao je u bolnici u Libiji. Prema pisanju bugarskih medija, koji se pozivaju na izvore bliske Vijeću, smrtna će kazna biti ukinuta. Čeka se samo da na račune obitelji zaražene djece sjedne odšteta, plaćanje koje je dogovoreno u pregovorima s Europskom unijom.

Obitelji zaražene djece u nedjelju, kako navode bugarski mediji, pristale su primiti milijun dolara odštete za svako dijete. Kada im novac sjedne na račun, onda će potpisati sporazum u kojem odobravaju ukidanje smrtne kazne, tvrde bugarski mediji.

Sporazum
Podsjetimo, u subotu je francuski list Le Figaro prenio izjavu glasnogovornika obitelji inficirane djece, u kojoj on kaže da je postignut sporazum o tome da Vijeće smrtnu preinači u novčanu. Sin libijskog vođe Muammara Gadafija Seif Al-Islam rekao je da će novac isplatiti “zainteresirane zemlje, a to su, prema njemu, Bugarska, Češka Republika, Slovačka i – Hrvatska.

Riječ je o 438 milijuna dolara odštete. Međutim, Ured predsjednika Stjepana Mesića, Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova demantirao je da Hrvatska sudjeluje u toj naknadi štete. (zb, H)


Loša higijena

Sofija tvrdi da medicinski dokazi podupiru tvrdnje osoblja da su nevini. Tripoli je ostao otporan na međunarodni pritisak ističući da se nitko ne smije miješati u rad njihova pravosuđa. Stručnjaci za AIDS potvrdili su da je epidemija HIV-om počela puno prije nego što su medicinske sestre i liječnik stigli u Libiju. Kao uzrok se navode loši higijenski uvjeti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije