Sedmosatnim posjetom Njemačkoj, američki je predsjednik George W. Bush jučer nastavio svoju europsku turneju. U Kneževskom dvorcu Mainza, gdje je Bush pozdravljen s vojnim počastima, dvojica državnika su tijekom jednoipolsatnog razgovora o međusobnim odnosima dviju zemalja, Iranu, Iraku, Bliskom istoku i zaštiti klime nastojala okrenuti "novu stranicu".
Pred novinarima su se obojica trudila da ostave dojam kako im je to uspjelo, ali prijepor oko politike prema Iraku očito je ostavio preduboke tragove.
Stare svađe
Bush je, istina, ponovio stajalište izrečeno u Bruxellesu o važnosti Europe kao "najprisnijeg" američkog partnera. Dodao je da SAD želi da Europa bude jaka te da Europa ne može biti jaka, ako Njemačka nije jaka i da SAD ne može imati dobre odnose prema Europi, ako nema dobre odnose prema Njemačkoj.
Američki je predsjednik pozdravio nastojanja Njemačke, Francuske i Velike Britanije da nagovore Iran na odustanak od atomskog programa, naglasivši da će se i Sjedinjene Države priključiti diplomatskim nastojanjima te da "Iran nije Irak". Obojica političara su prijepor oko Iraka označili "prošlošću" te izrazili želju za uspostavom stabilnosti. Njemačka je ponudila suradnju u obnovi i uspostavi demokratskih institucija.
Obojica političara su izrazila uvjerenje da je postizanje mira na Bliskom istoku na dohvat ruke pri čemu je Schröder naglasio da će uspjeh tih nastojanja ovisiti o jakom angažmanu SAD-a.
Na iznenađenje mnogih Bush je načelno pozdravio Schröderov prijedlog reforme NATO-a rekavši kako on smatra da Schröder time želi ojačati NATO, ali nisu htjeli govoriti o pojedinostima zacijelo zbog prevelikih razlika u gledištima.
Prosvjedi
Protiv Busheva posjeta Njemačkoj prosvjedovalo je nekoliko tisuća demonstranata. Na transparentima se američkom predsjedniku predbacivalo "ilegalni rat protiv Iraka" i "okupacijsku politiku SAD-a".
Policija je zaplijenila plakat jednog Amerikanca koji je na Bushevoj slici ispisao "Terorist broj 1". Oko 10 tisuća policajaca držalo je demonstrante daleko od gosta iz Amerike.