UKIDANJE POGODNOSTI

Oko 500 stanovnika Gorskog kotara prosvjedovalo na Markovom trgu

prosvjed
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/12
19.11.2014.
u 14:48

elimo da se shvati da je Gorski kotar posebna mikro-regija u kojoj je vrlo teško živjeti, upozorio je gradonačelnik Delnica Ivica Knežević

Oko 500 stanovnika Gorskog kotara prosvjedovalo je danas na Markovom trgu zbog ukidanja pogodnosti koje su proizlazile iz njihovog brdsko-planinskog statusa, a priliku su iskoristili i kako bi potpredsjednici Hrvatskog sabora Dragici Zgrebec uručili peticiju "Za spas Gorskog kotara" koju je potpisalo 11 tisuća Gorana.

- Razmotrite inicijativu vezanu za promjene koje će se dogoditi Goranima i Gorskom kotaru, jer to izravno znači da Gorski kotar gubi 27 milijuna kuna na godišnjoj razini nenamjenskih sredstava – upozorio je gradonačelnik Delnica Ivica Knežević ustvrdivši kako se time u pitanje dovodi osnovno funkcioniranje tih jedinica lokalne samouprave i njihova davanja za socijalu, asistente u nastavi, kulturu, sport....

- Želimo da se shvati da je Gorski kotar posebna mikro-regija u kojoj je vrlo teško živjeti, a nitko nije u kreiranju promjena uvažio našu nadmorsku visinu te vodio računa koliko je teško organizirati život na velikom prostoru Gorskog kotara kao ni specifične mikroklimatske uvjete – dodao je Knežević.

Dragica Zgrebec odgovorila je kako se mogu pouzdati u saborske zastupnike, koji će tijekom rasprave o Zakonu o regionalnom razvoju, Zakonu o brdsko-planinskim područjima i Zakonu o područjima posebne državne skrbi razmotriti ovu inicijativu.

Priliku da podrže Gorane iskoristio je dio zastupnika koji su u Saboru tražili stanku.

- Ova Vlada olako, bez promišljanja dugoročnog donosi zakone, radi izračun statističkih o razvijenosti jedinica lokalne samouprave na potpuno krivim parametrima i na taj način ne samo jedinice Gorskog kotara nego Like, dalmatinskog zaleđa, Slavonije, svih rubnih krajeva Republike Hrvatske i to najviše one koji su demografski najviše pogođeni satire na način da im uzima sredstva koja su do sada imali – reagirao je HDZ-ov Tomislav Klarić koji vjeruje da će se napuštanje starog koncepta negativno odraziti na proračune svih jedinica lokalne samouprave.

- Jezera, plinovodi, naftovodi, dalekovodi, sve prolazi kroz Gorski kotar, a Gorski kotar gubi stanovništvo. I ako na ovaj način budemo promišljali mi ovdje u Hrvatskom saboru i ova Vlada ugasit će nam se ne samo Gorski kotar, nego sva naša rubna područja. Što ćemo sve strpati ovdje u Zagreb, u Rijeku, u Split, a ostalo nek' nam bude prazno i pusto – zanimalo je Klarića.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Laburist Nenad Pleše rekao je da je popisom stanovništva 2011. utvrđeno da ih ima 3100 manje nego 2001. godine.

- Demografska slika Gorskog kotara je katastrofalna. U sto godina zadnjih 50% stanovništva je nestalo. Šumski doprinos koji su Gorani imali na račun brdsko-planinskog područja je bilo 5%. Ukidanjem statusa brdsko-planinskog područja gubi se taj šumski doprinos, a to je na razini cijelog Gorskog kotara i jedinica lokalne samouprave iznosilo 3 milijuna kuna – kaže Pleše.

HDSSB-ov Boro Grubišić drži da Gorski kotar jasno zaslužuje drugačiji pristup kao što ga imaju i otoci. 11 županija u Hrvatskoj ima indeks razvijenosti ispod 75%, a među njima je i pet slavonskih županija.

- U tih 11 županija živi milijun i 600 tisuća stanovnika koji imaju slabije uvjete života, rada i zapošljavanja nego onih preostalih 2,5 milijuna stanovnika u RH. Dakle, cijela Slavonija bi zapravo trebala biti potpomognuto područje. Kao i Gorski kotar, koji je zaista brdsko-planinsko područje, pa ja nekad volim reći da u tim krajevima dakle krave pasu pod ručnom – primijetio je Grubišić te dodao kako spomenute zakone treba povući iz procedure dok se ne nađe neko bolje rješenje.

HNS-ova Nada Turina-Đurić rekla je da će njena stranka tražiti način da kroz saborsku raspravu govori o modelima na koji način Gorski kotar uvući u potpomognuto područje na području RH.

- Jedan od modela je da se u okviru Zakona o regionalnom razvoju općine i gradovi Gorskog kotara svrstaju u onu tzv. drugu skupinu po razvijenosti, što je moguće. Drugi model bi bio da se izmijeni Zakon o brdsko-planinskom području, da se popišu specifični kriteriji za utvrđivanje tog statusa i da u taj status uđu jedinice lokalne samouprave sa područja Gorskog kotara. I treća mogućnost je da Vlada paralelno sa zakonom uputi i uredbu, novu uredu o indeksaciji na način da se vidi što ponderiranju o indeksaciji čini onaj dio koji najviše donosi odnosno odnosi to je 30%, a to je stopa nezaposlenost – predložila je Turina Đurić.

Komentara 6

DU
Deleted user
15:56 19.11.2014.

Puna podrška! Gorski Kotar kao da i ne postoji u Hrvatskoj osim što se TV ekipe zapute s kamerama u Delnice svake godine oko najvećeg snijega!

Avatar Ada
Ada
17:35 19.11.2014.

Prema broju komentara vidi se da ostatak Hrvatske uopće ne doživljava Gorski kotar niti Gorane. Eto, samozatajnost i strpljivost vodi upravo tome. Nitko nas ne šljivi 5 %. Pa što bi nas onda i Vlada ozbiljno shvaćala?

Avatar wratnik
wratnik
19:17 19.11.2014.

skoro sve Evropske drzava imaju slicne geografije nasoj Lickoj. Ogledajmo se u Svicarku, Tirol, Sjevernu Italiju, veliki djelovi Austrije, i jos nekih zemalja - sve te zemlje se nose sa njohovom prirodnom geografijom, i prilagodili su njihov zivotni sistem tojj prirodnoj ponudi. Nebi stime htijo reci da ti krajevi ostaju vjecito bez nekih pomocnih srestava, ali nase financijsko stanje upucuje, da daje pre' slabo barem za sada dijeliti sakom i kapom neke pomoci, pa bas i ako su toliko opravadane. Siguran sam ako nam se dodijele neka bolja vrijemena - da onda i ti krajevi nece biti zaboravljeni.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije