– Ovaj međunarodni skup koji svake četiri godine okuplja sudionike iz 40 zemalja ima posebno veliku važnost jer se bavi problemom koji tišti sve nas, a to je interakcija, odnosno jačanje suradnje među nacionalnim ustavnim sudovima, ali i između nacionalnih i europskih sudova u Strasbourgu i Luxembourgu, kao i njihov međuodnos – rekla je u utorak za Večernji list predsjednica hrvatskog Ustavnog suda Jasna Omejec u bečkom Hofburgu, gdje se do 14. svibnja održava 16. kongres Konferencije europskih ustavnih sudova.
Dodala je kako je, uz jačanje suradnje na svim navedenim razinama, središnja tema skupa, koji je okupio oko 200 sudionika i gostiju iz ustavnih sudova sa svih kontinenata, omogućavanje djelotvorne interakcije u međusobnoj suradnji.
Na trećem plenarnom sastanku bilo je riječi i o odnosu između dvaju europskih sudova koji, kako je istaknuto, također nije bez problema.
– Na sastanku je istaknuta i potreba da EU postane stranka Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih ljudskih sloboda i da u biti cijela Unija, na čelu sa sudom u Luxembourgu, bude podvrgnuta kontroli Europskog suda u Strasbourgu – ispričala nam je Omejec napomenuvši kako Hrvatska može od luksemburškog suda mnogo toga naučiti, kao i od Njemačke koja s njim intenzivno surađuje.
– Međutim, Hrvatska nije samo učenik, nego i učitelj koji svoja iskustva prenosi drugim zemljama, ustvrdila je predsjednica Ustavnog suda RH, dodavši kako je sa svojim kolegama iz regije razgovarala o predstojećim zajedničkim projektima.
Izrazivši zadovoljstvo da je na čelu, kako je istaknula; jakog i stručnog hrvatskog izaslanstva u Beču, Omejec je rekla kako je posebno ugodno saznanje s bečkog skupa da među sudionicima „nije bilo izaslanstva koje nije čulo za hrvatski Ustavni sud“.
Prema njezinim riječima, Konferencija europskih ustavnih sudova ima posebnu važnost za Hrvatsku jer je kao međunarodna organizacija utemeljena u Dubrovniku 1972. godine, a osnivale su je tadašnja SFR Jugoslavija, Njemačka, Austrija i Italija. Ustavni sud RH u obavljanju svojih zadaća zakonom je obvezan primjenjivati europsko pravo, što i čini u svakodnevnom radu.
U sklopu Konferencije koju je svečano otvorio austrijski predsjednik Heinz Fischer, održat će se poseban sastanak predsjednika europskih ustavnih sudova na kojem će se odlučivati o pridruženom članstvu Ustavnog suda Kosova te o punopravnom članstvu Vrhovnog suda Nizozemske, s obzirom na to da ta zemlja nema ustavni sud. Fischer je poručio kako je „Ustavni sud glavni stup razvitka demokracije u donošenju objektivnih i neovisnih odluka“.
Hrvatska je učitelj svima kako ne treba imati pravosuđe: korumpirano, politikantsko i neučinkovito.