Osječki bračni par Ante i Zdenka Mandić u cavtatsku Croatiu dolaze već šest godina i ove su godine, kao i dosada, vrlo zadovoljni smještajem. Vjerojatno se zbog toga i ne zamaruju pitanjem vlasništva nad hotelom, koji od prošle godine pripada tvrtki Andronika Lukšića i njegovoj grupaciji hotela. Renoviranje hotela Croatia počela je još inače 1993. godine i traje neprestano - obnova nekoliko soba dovršena je prije par dana. Slično osječkom bračnom paru, koji ističe inovacije i kvalitetu osoblja, vjerojatno razmišlja i većina gostiju jadranskih hotela koji su nedavno dobili novog vlasnika - a takvih zasada nije previše. Čini se i da je prilično uzak krug imena koja su sudjelovala u toj sporoj utrci, te se uz svestranog Lukšića, kao novi jadranski tajkun najčešće spominje engleski hotelijer Goran Štrok.
Nedostatak strategije
Međutim, posve druge brige muče zaposlene u hotelima koji još nisu privatizirani. Tako je ovih dana dvije velike turističke kompanije u pretežnom državnom vlasništvu - HTP Makarska i "Sunčani Hvar" - dodatno zagrijala nakana Hrvatskoga fonda za privatizaciju da baš u jeku turističke sezone objavi najtječaj za njihovu prodaju. U jadranskim hotelima u kojima država ima manje ili veće udjele, a takvih je pedesetak, već dulje vrijeme traži se suvislija strategija kako i kada privatizirati hotele.
Čini se da je pred ovo ljeto nastala prava konfuzija, što zbog nedostatka stategije, što zbog nestabilne političke situacije u kojoj se malo tko odvažuje na veće odluke i projekte. Jedan koji je započeo prije godinu dana - suradnja s Eurospkom bankom za obnovu i razvoj - ide presporo i tek ovih dana očekuje se da EBRD, koji bi trebao pripremiti hotele za privatizaciju, počne due dillingence ili prvu provjeru "robe" koju joj nudi država u zajednički portfelj. U taj posao, koji traži suradnju nekoliko ministarstava, čini se ne vjeruje ni sam Fond za privatizaciju, pa s neke preliminarne liste hotela kojima je namijenjena takva odgođena privatizacija za oko dvije godine "čupaju" se pojedini hoteli kako bi se prodavali u jeku turističke sezone, poput makarskih hotela i vjerojatno "Sunčanoga Hvara".
S takvim potezima HFP-a ne slaže se Hrvoje Urlić, jedan od uspješnijih menedžera u državnim tvrtkma, pa kaže da on kao direktor HTP Makarska nije uopće upoznat s namjerama Fonda za privatizaciju, a trebao bi nešto znati, barem informativno. "Nemam ništa protiv privatizacije, hoteli trebaju dobiti vlasnike, no netko bi trebao znati kada je vrijeme za privatizaciju i što se očekuje od nje", drži Urlić. On kaže da ne zna ima li HFP pravi uvid u stanje u makarskim hotelima, koji posluju odlično, ostvaruju dobit, a vrlo su malo zaduženi.
Štoviše ta tvrtka, kaže Urlić, može investirati 20-ak milijuna eura i to pokrivati svojim poslovanjem. Stoga HFP mora znati što želi i zašto se baš sada, u sezoni, odlučuje za takav pothvat. Urlić veli da ne zna ni tko su potencijalni kupci za hotele, pa pretpostavlja da će interes iskazati oni koji su to već ranije učinili poput Lukšićeve grupacije.
Nakon puno obećanja i očekivanja, Vlada čini se neće moći računati na dolazak velikih i poznatih svjetskih korporacija na Jadran.
Problemi s vlasništvom i zemljištem
To je pokazao i nedavni natječaj za prodaju HTP Primoštena za koji je navodno bila zainteresirna jedna talijanska grupacija. No od stranih kupaca javile su se samo slovenske Terme iz Čateža i male, uglavnom anonimne tvrtke iz Hrvatske. Unatoč svemu situacija bi se mogla ponoviti i s Makarskom, pa i "Sunčanim Hvarom". Predjednik Nadzornog odbora "Sunčanog Hvara" dr. Jakša Barbić direktno zajedno s predstavnicima HFP-a pregovara s jednom velikom koropracijom u Londonu, a navodno je to Six Continents. Krešimir Starčević, zamjenik predsjednika HFP-a, kaže da još nisu dobili pozitivan odgovor sa stranim investitorom, ali nije stigla ni odbijenica.
Starčević kaže da je "Sunčani Hvar" iznimno atraktivna tursitička tvrtka i u nju mogu ući samo prvoklasni svjetski hotelijeri. No pitanje je što će se dogoditi ako je Six Continents odustao bez formalnog odgovora? U igru će se dakako uključiti već postojeći skupljači jadranskih hotela Lukšić, Tvornica duhana Rovinj i Štrok. Trenutno, jačih i ambicioznijih kupaca nema, što i oni znaju i ne žure previše s dobrim ponudama i brzim akvizicijama. Štroku je možda privremeno propao plan sa "Sunčanim Hvarom", jer je htio svojim "Jadranskim luksuznim hotelima" pripojiti jedan ili dva elitna hrvatska hotela. Komadanje "Sunčanoga Hvara" ipak je zaustvljeno, ali nije sigurno da se taj scenarij u drugačijim okolnostima neće ponoviti.
Pravni stručnjaci kažu da je iluzorno očekivati velike hotelske lance u situaciji kada je toliko neriješenih problema oko vlasništva i zemljišta. Izostanak velikih međutim itekako odgovara domaćim igračima koji se znaju snalaziti u mutnim pravnim situacijama.
Piše Snježana Mlinarević