Opasan toplinski val zahvatio je u utorak jugozapad Sjedinjenih Država, koji bi sljedeći tjedan, kako se očekuje, u to područje trebao donijeti i iznimno visoke temperature. Prognostičari najavljuju da bi živa u termometrima mogla doseći čak 44 Celzijeva stupnja u gusto naseljenim predgrađima Los Angelesa, dok bi se toplinska kupola trebala nadviti nad dijelovima Kalifornije, Nevade i Arizone.
"Očekuju se opasno vrući uvjeti tijekom tjedna", upozorila je Nacionalna meteorološka služba.
"Dugotrajno razdoblje prekomjerne vrućine značajno će povećati mogućnost za pojavu i razvoj bolesti povezanih s vrućinom, osobito za osobe koje rade ili sudjeluju u aktivnostima na otvorenom", upozorio je NWS.
"Vrućina će predstavljati najveći rizik za one koji nemaju pristup odgovarajućem ili pouzdanom hlađenju i unosu tekućina, no i velik dio ostalog stanovništva mogao bi loše reagirati na visoke temperature".
Ne očekuje se da noćne temperature donesu veće olakšanje, jer će u mnogim predijelima najniže vrijednosti iznositi oko 26,5 Celzijevih stupnjeva.
Vrućina se u utorak već osjećala u Los Angelesu i u blizini toga grada, no David Sweet, meteorolog iz NWS-a iz kalifornijskog Oxnarda kaže da će biti još gore.
"Očekujemo toplinski val koji će početi u srijedu te će potrajati najmanje do ponedjeljka sljedeći tjedan", rekao je AFP-u.
Za područje južne Kalifornije nisu neuobičajeni toplinski valovi ni u rujnu, no temperature iznad 44 Celzijeva stupnja smatraju se neuobičajeno visokima čak i za suncem vječno obasjanu Kaliforniju. Toplinski val će uslijediti nakon olujnih kiša koje su u posljednjih nekoliko tjedana zahvatile jugozapadne dijelove.
Neka područja, poput najsušnijeg mjesta u SAD-u, Doline smrti, gdje su meteorolozi znali izmjeriti najviše temperature zraka u svijetu, u kolovozu su zahvatile nezapamćene poplave. U Nacionalnom parku Zion u državi Utah jedna je osoba smrtno stradala u poplavama.
Znanstvenici se slažu da globalno zatopljenje, uglavnom potaknuto beskrajnim ljudskim 'apetitom' za energijom iz fosilnih goriva, prirodne vremenske varijacije čini još ekstremnijima.
Toplinski valovi postaju sve intenzivniji, dulji i karakteriziraju ih sve više temperature, dok oluje karakterizira sve veća količina padalina i u mnogim su slučajevima sve opasnije.