Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) u ponedjeljak je poručila Europskoj uniji da trenutne i buduće sankcije Rusiji mogu stvoriti jedan od najvećih šokova na tržištu nafte te da taj savez ne može zamijeniti ruske količine i neće povećati svoju proizvodnju.
U vrijeme dok Bruxelles planira nove sankcije ruskom energetskom sektoru, dužnosnici EU-a u Beču su održali sastanak s predstavnicima OPEC-a uslijed poziva zapada toj skupini od 13 država da poveća proizvodnju.
„Moglo bi doći do gubitka od 7 milijuna barela ruske nafte i drugih energenata dnevno, zbog trenutnih i budućih sankcija“ i drugih radnji, rekao je glavni tajnik OPEC-a Mohammad Barkindo.
Uzevši u obzir trenutno stanje u sektoru, nastavio je Nigerijac, „bilo bi gotovo nemoguće zamijeniti gubitak količina te magnitude“.
EU je ponovno pozvala države OPEC-a da razmotri povećanje proizvodnje kako bi se ublažio rast cijene, rekao je predstavnik Europske komisije Reutersu.
Predstavnici Unije OPEC-u su naglasili da taj savez ima odgovornost osigurati ravnotežu na tržištima energenata, kazao je predstavnik EK-a.
Energetski savez dosad je odbio pozive SAD-a i Međunarodne agencije za energiju da poveća svoju proizvodnju da bi se ublažio rast cijena koji je prošli mjesec bio najviši u posljednjih 14 godina.
EU smatra kako OPEC može povećati proizvodnju iz rezervnih kapaciteta, stoji u OPEC-ovom dokumentu u posjedu Reutersa.
Barkindo je rekao kako je trenutna nestabilnost tržišta posljedica „nefundamentalnih faktora“ izvan OPEC-ove kontrole, signalizirajući da države neće povećati svoju proizvodnju.
Trenutne članice OPEC-a su Alžir, Angola, Ekvatorijalna Gvineja, Gabon, Iran, Irak, Kuvajt, Libija, Nigerija, Kongo, Saudijska Arabija, UAE i Venezuela.
OPEC+, prošireni format saveza kojem se pridružila i Rusija, u svibnju će povećati proizvodnju za 432 tisuće barela u sklopu planiranog postupnog napuštanja rezova u proizvodnji uvedenih tijekom pandemije covida-19.
Situaciju iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.
>> VIDEO Rusi tvrde: Uništili smo četiri proturaketna sustava S-300; Zelenski: Spremni smo za njihove akcije. Odgovorit ćemo
Tipično za EU birokrate. Prvo zaustave dotok energenata iz jednog izvora , pa onda idu okolo i traže da neko drugi to nadoknadi. Normalno bi bilo ( za razvijene zemlje) da prvo nađu rezervnu liniju snabdjevanja energentima, a da zatimm zaustave dotok energenata iz neželjenog izvora. Nebitno je što se ovdje radi o Rusiji, jer bito mogao biti bilokoji izvor ( Iran, Venecuela, Nigerija…)