– Brineš se o djeci, provodiš vrijeme s njima, ali svi živimo nekako ubrzano. Sad kao da sam postala svjesnija koliko je sve to veliko i divno. Ma, nema tih riječi kojima sad mogu nešto lijepo reći i nisam toliko verbalno jaka da bih mogla opisati sve te osjećaje – priča nam Ana Kršinić Dobovičnik, kojoj je dva tjedna prije termina poroda puknula aneurizma mozga.
Liječnici u zagrebačkom KBC-u Sestre milosrdnice uspješno su obavili porod carskim rezom i operaciju mozga kojom su spasili život toj 39-godišnjoj majki troje djece. Najveća trauma, ali na kraju i sreća, mladog bračnog para započela je 13. listopada prošle godine. Datum je to čiju noć Anin suprug Vladimir opisuje do detalja. Da se nešto čudno događa s njegovom suprugom, priča, shvatio je zbog njezina teškog disanja. Pokušao ju je probuditi i jedva je uspio.
Endovaskularni način
– Uhvatila me takva panika da se nisam mogao sjetiti broja Hitne, dvoje djece spava... Hitna ju je odvezla u rodilište jer su mislili da nešto nije u redu s trudnoćom. Nalazi su bili u redu pa su napravili CT i odmah vidjeli da se radi o izljevu krvi u mozak. Napravili su carski rez, mene pozvali i sve mi objasnili, pokazali slike i zaključili da je izljev preduboko da bi se operiralo izvana, rezanjem glave – opisuje Vladimir.
Liječnički tim odlučio se za endovaskularni način operacije, što znači da su do mozga pacijentice došli kroz arteriju na nozi.
– Prvo postavimo uvođač, to je jedna plastična cjevčica dugačka 11 centimetara koja nam je put u žilu. Laički, to vam je kao posao vodoinstalatera, gurate žicu kroz žilu i vrtite je prstima tako da se njezin vrh okreće i usmjeravate je tamo gdje želite ići. Uđete kroz žilu unutra i kroz mikrokateter stavljate zavojnice dok ne ispunite rupu – opisao je razumljivo i jednostavno dr. sc. Vladimir Kalousek, radiolog koji je vodio Aninu operaciju. Upravo takvima, jednostavnima ili bolje rečeno pristupačnima, može se opisati cijeli tim neurologije Vinogradske bolnice.
"Vrlo je to kompleksno zbog više stvari"
Tim za koji je bračni par Dobovičnik nebrojeno puta zamolio da im se istakne velika zahvalnost. Njihova stručnost i znanje, ističu, uz Božju pomoć spasila im je živote. O kolikom je riziku riječ nekad najbolje pokazuju brojke prema kojima slučaj preživljavanja takvih situacija iznosi oko 20 posto. Još uz trudnoću, rizik je enorman.
– Vrlo je to kompleksno zbog više stvari; rendgensko snimanje ne dolazi u obzir, vrlo ograničene su mogućnosti i procjenjujemo ih od pacijenta do pacijenta. Nedavno smo ženi u visokom stupnju trudnoće našli veliki tumor u području malog mozga. Također smo je operirali endovaskularno, tumor je bio dobroćudan, ona se porodila i svi su dobro – govori prof. dr. sc. Krešimir Rotim, predstojnik Klinike za neurologiju, i dodaje pohvale svojim kolegama koji su s takvim zahvatima dio svjetske prakse.
Ana se ničega ne sjeća
Slučaj obitelji Kršinić Dobovičnik također je primjer znanja i suradnje koji vrijedi istaknuti, a profesor Rotim dodaje i da su to situacije u životima liječnika koje ih ispunjavaju. Mamu Anu, nakon dva mjeseca u bolnici, kod kuće su dočekali osmogodišnji Roko, četverogodišnja Dora i malena Maja koja je iz bolnice došla stara tek deset dana.
– Oporavljali smo se iz dana u dan. Ana se ničega ne sjeća i u bolnici se samo smijala. Svi su molili za nju, a meni je pomagala mama, baka Jopica, kako je djeca zovu – s olakšanjem će danas Vladimir neizmjerno zahvalan što je cijela obitelj na okupu.
>>Moja 17-godišnja kći želi ići na korekciju nosa. Je li dovoljno stara za takav zahvat?
Take strucnjake treba zadrzati u HR a ne terati u EU.