Saborski klubovi jednoglasno su osudili rusku agresiju na Ukrajinu, no dio ih je upozorio kako se zbog rata u Ukrajini ne smiju zanemariti unutarnji problemi Hrvatske, odnosno da se rat ne smije koristiti kao „smokvin list” za prikrivanje kriminala u vlasti.
Ruski napad na Ukrajinu nije argument protiv pada Vlade, nego argument za pad Vlade, ne smije se dozvoliti da se rat koristi kao smokvin list za prikrivanje kriminala, kazao je Nino Raspudić (Klub Mosta) podsjetivši na probleme koje Vlada ima s bivšim ministrom Darkom Horvatom i aktualnim Josipom Aladrovićem.
Poziv premijeru da zamijeni ministre koji su izgubili povjerenje
"U ovakvoj opasnoj geopolitičkoj situaciji imati vrh vlasti prožet kriminalom i korupcijom je sigurnosna opasnost za Hrvatsku, takvi ljudi su ucjenjivi, zato ova Vlada mora otići”, poručio je Raspudić.
Slično razmišlja i Dalija Orešković (Centar) koja ističe kako je ovo prilika da osvijestimo koliko su za demokraciju i mir važni unutarnji mehanizmi kontrole i obuzdavanja bilo čije sile.
"Dok se svijet pita ima li koga u Kremlju tko može zaustaviti Putina i mi se moramo zapitati je li Hrvatska danas ono što smo sanjali ako je HDZ-ova vladavina neupitna neovisno o količini korupcije”, rekla je i pozvala premijera da zamijeni ministre koji su izgubili povjerenje u javnosti.
"Ne znamo što nas čeka i važno je da imamo stabilnu Vladu, a mnogo toga ne upućuje na takav zaključak", ustvrdio je Stephen Nikola Bartulica (Klub DP-a).
Ocijenio je kako si Hrvatska ne može priuštiti Vladu u sjeni korupcijskih afera te naglasio kako je velika odgovornost na premijeru da povuče odlučne poteze.
Krešo Beljak (Klub HSS-a i RF-a) istaknuo je da u krizi Hrvatska mora zaštiti svoje interese te je predložio da lideri zemalja zapadnog Balkana sjednu i razgovaraju oko smirivanja tenzija kako ne bi došlo do proširivanja sukoba.
Marijan Pavliček (HS) kaže da Hrvatska mora biti sprema primiti ukrajinske izbjeglice, užurbano raditi na povećanju kapaciteta strateških robnih zaliha i podići vojsku na višu razinu pripravnosti.
"Hrvatska vojska mora biti na istočnim granicama države", kaže Pavliček i tvrdi da će, nakon što se srpski predsjednik Aleksandar Vučić nije priključio EU-u u osudi Rusije, na Dunavu biti granica istoka i zapada, stabilnosti i nestabilnosti.
Klubovi saborske većine dali su punu podršku Vladinim mjerama pomoći Ukrajini te iskazali solidarnost sa ukrajinskim narodom.
Vlada je brzo reagirala, već nekoliko sati nakon agresije, podsjetio je Branko Bačić (HDZ), zadovoljan što HPB preuzima Sberbanku i tako sprječava traume štediša.
Bačić: Pasivnost u ovoj situaciji bila bi nemoralna
Na upozorenja da će sankcije Rusiji, kojima se priključila i Hrvatska, utjecati na hrvatsko gospodarstvo, Bačić pita - koja je alternativa?
Pasivnost u ovakvoj situaciji bila bi nemoralna, važno je da se Hrvatska svrstala na stranu pravde i slobode, poručio je i pozvao Putina i Rusiju da zaustave agresiju i pristupe mirovnim pregovorima.
U raspravi o premijerovu izvješću o stanju u Ukrajini zastupnici su upozorili i na moguće reperkusije rata na hrvatsko susjedstvo.
Naš je interes, kao članice EU, da se prema susjedstvu angažiramo intenzivno, kazao je Milorad Pupovac (SDSS), držeći da bi prostor bivše Jugoslavije, koji nije integriran u EU, plus Albanija trebao biti predmet posebnog interesa umjesto da se ostavi na vjetrometini geopolitičkih sukobljavanja.
Veljko Kajtazi (Klub manjina) nada se da će sve što se događa s Ukrajinom biti poticaj EU da joj dodijeli status kandidata za članstvo. Ignorirati takav zahtjev u ovom trenutku bilo bi poražavajuće za cijelu EU, poručio je zastupnik.
Video: Pljesak za Ukrajinu i ukrajinskog veleposlanika u Hrvatskom saboru