Prema dostupnim podacima o provedenim nadzorima u maloprodajnim objektima, u protekle tri godine nisu zabilježene nesukladnosti vezane za zamrznuto meso i mesne proizvode, odgovorili su iz Državnog inspektorata nakon što je predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir pozvala mjerodavne da odrede koliko dugo hrana u Hrvatskoj može biti zamrznuta, što se posebice odnosi na meso, "da nam se ne bi događale nemile situacije u kojima nadležne službe pronalaze i ono smrznuto gotovo sedam godina".
Iako na razini EU nije regulirana duljina roka trajanja određene hrane, pa tako ni zamrznutog mesa, Petir drži da bi njegov rok trajanja trebalo ograničiti na šest mjeseci, najdulje na godinu dana. Iz DIRH-a kažu da je u protekle tri godine sanitarna inspekcija provela službeno uzorkovanje 740 uzoraka mesa i mesnih proizvoda, koji su ispitani na mikrobiološke parametre zdravstvene ispravnosti.
Njih 64 odnosila su se na zamrznuto meso i mesne proizvode, od kojih je šest bilo zdravstveno neispravno. Za neispravne uzorke donijete su mjere zabrane stavljanja na tržište i neškodljivog zbrinjavanja te su poduzete prekršajne mjere. Putem EU sustava brzog uzbunjivanja za hranu RASFF s hrvatskog je tržišta u 2020. opozvano 1200 kg pačjih bataka i zabataka zbog Salmonelle typhimurium, 19.800 kg miješanog mesa te 1017,5 kg pilećeg strojnog otkoštenog mesa zbog Salmonelle spp.
Lani je pak opozvano 1134 kg sarajevskih pljeskavica zbog Salmonelle spp., a ove godine, do 22. ožujka, nije bio nijednog slučaja opoziva smrznutog mesa.
VIDEO Pokazala kako izgleda hrana iz McDonald'sa nakon - 17 godina!