Kao jedan od rijetkih Hrvata, novinar Josip Šarić posjetio je Sjevernu Koreju koncem 2011. i ondje proveo osam dana, a svoje dojmove prenio je u dokumentarnom filmu “Sjeverna Koreja - gladna djeca komunizma”. Godinama kasnije, prisjetio se kako nije bilo lako snimati i kako su on i njegov snimatelj imali sreću iznijeti snimljeni materijal - kolegama s BBC-a sve su oduzeli.
Vojska iznad svega
– Sa sobom smo 24 sata imali ljude koji su pratili apsolutno sve što snimamo, ograničavali nam kretanje – kazao je novinar Al Jazeere, dodajući kako je tajno snimanje bilo nemoguće jer je Pjongjang potpuno kontroliran. Najšokantnije mu je, kaže, što djeca u vrtiću provode šest dana u tjednu, s roditeljima su samo nedjeljom.
– Od malih nogu podređeni su kultu jedne države. Iako su se službeno prije osam godina odrekli komunizma, prihvatili su dvije nove ideologije, a to je da je vojska iznad svega kao i samodostatnost – kaže Šarić, pa dodaje kako je u Sjevernoj Koreji zabranjeno sve što nije izričito dopušteno.
– Riječ je o savršenoj organizaciji, njima ne nedostaju neke stvari jer ne znaju da postoje, u usporedbi s drugim nedemokratskim državama, ondje nema kriminala ni šverca.
Pjongjang je, sjeća se, spektakularan, no grad je zapravo zaštićena zona okružena vojskom, pa je prebjega prema Kini samo stotinjak godišnje.
– Ali nema sportskih prebjega jer se u zemlji kažnjava po principu tri generacije, znači kažnjavaju se svi – kaže.
Danas, nakon povijesnog susreta američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una, pitamo kolegu Šarića je li njegov odlazak u Sjevernu Koreju svojedobno doživio kao svojevrsno otvaranje ove zemlje?
– Ne vjerujem, jer oni jesu puštali medije povremeno, znali su čak otvoriti Twitter na tri dana za novinare koji su bili tamo, i to je uglavnom sve. Poanta Sjeverne Koreje je u tome da su oni u ratu s Južnom Korejom i da sve “pokrivaju” ratnim stanjem. Nekad popuste 15 dana, nekad sve blokiraju. U pitanju je potpuna nepredvidivost, uostalom, i mi smo sedam mjeseci čekali dozvolu za ulaz u zemlju. S njima biti na čisto? Teško – kaže Josip Šarić.
No, sedam godina kasnije, znači li susret s Trumpom makar naznaku kraja diktature i početak snažnijeg otvaranja?
– Mislim da ne, jer nitko ne spominje unutarnje uređenje Sjeverne Koreje. Nisam optimist, ne mislim da će se režim promijeniti – zaključio je novinar Al Jazeere.
Kina je najzaslužnija
Jedan od rijetkih hrvatskih posjetitelja Pjongjanga bio je i Mladen Pleše, novinar i komentator Telegrama, iste godine kada i Josip Šarić. Preko granice Sjeverne Koreje, priznaje, prebacio se nekom vrstom prijevare. Na tome može zahvaliti odvjetniku Anti Nobilu, koji ga je predstavio domaćinima kao eksperta za taekwondo. Naime, u tom trenutku, u tijeku je bilo prvenstvo u tom sportu.
– Dakle, bila je riječ o kvoti stranih novinara koje je Sjeverna Koreja morala dati tijekom natjecanja, nipošto o otvaranju prema Zapadu. Po dolasku, najprije sam morao predati svoj mobitel još na aerodromu, na ruke su mi stavili plavu traku na kojoj je vjerojatno pisalo “press” i to sam morao imati na ruci tijekom cijelog boravka. Tko god je to vidio idućih dana, bježao je od mene koliko su ga noge nosile jer je to bio signal da nitko ne smije razgovarati sa mnom – prisjeća se Mladen Pleše.
No, jučerašnji summit dvaju lidera novinar Telegrama smatra ozbiljnim otvaranjem Sjeverne Koreje.
– No, ono nije dobrovoljno: Kima su praktički skoro uništile sankcije uvedene prošle godine kojima se prvi put priključila i Kina. Sudbina Pjongjanga sada ovisi o Pekingu i Washingtonu, a pozitivne posljedice otvaranja koje neminovno slijedi osjetit će i građani Sjeverne Koreje – zaključio je Mladen Pleše.
Rodman u suzama – Kim je veliko dijete i prijatelj za cijeli život
“Kim je veliko dijete, iako je malen. On će mi ostati prijatelj do kraja života”, kazao je jučer u Singapuru Dennis Rodman, bivša košarkaška NBA zvijezda, noseći majicu koja oglašava PotCoin, kriptovalutu koja se koristi u industriji marihuane, ali i poruku – Peace starts in Singapore (u prijevodu mir kreće iz Singapura).
Rodman je jedan od rijetkih koji se može pohvaliti da je prijatelj s oba lidera, a pojavio se i u Trumpovu TV showu. S Kim Jong-unom košarku igra često, jer ga je u Sjevernoj Koreji posjetio barem četiri puta od 2013. godine.
Nije bio pozvan, rekao je Trump, ali Rodman je za njega dobar čovjek. Rodman je za The Donalda rekao da je najbolji svjetski pregovarač. Kimovu ministru sporta poklonio je i njegovu knjigu “Art of the Deal”. A onda je još dao i intervju CNN-u koji je bio toliko emotivan da se nekadašnja velika NBA zvijezda – raspala u suzama. (Zoran Vitas)
Poslat cemo im 2-3 adezejovca, i eto im sverca i kriminala.