Pet posto svjetskog stanovništva u svojim rukama ima oko 50 posto svjetskog civilnog oružja – oko 300 milijuna Amerikanaca posjeduje oko 270 milijuna komada vatrenog oružja.
Na 2. amandman američkog ustava, koji jamči pravo na posjedovanje oružja, pozivao se i napadač na Gabrielle Giffords, ali ono po čemu se ovo masovno ubojstvo razlikuje od brojnih dosadašnjih jest činjenica da ovdje nije riječ o klasičnom umobolnom sociopatu s oružjem u ruci, već o osobi koja je inspiraciju za odstrel kongresnice dobila od pokreta koji već dvije godine intenzivno sije mržnju i razdor u američkom društvu i politici. Pokret čajanki pod krinkom domoljublja i brige za Ameriku i njene temeljne vrijednost već je dobrano zemlju razorio iznutra, i to govorom mržnje i pozivima na odstrel onih koji misle drugačije, posljedica čega je stvaranje klime nasilja bez presedana u suvremenom demokratskom svijetu.
Iako se Sarah Palin sada distancira od svojih lista za odstrel, brojni komentatori naglašavaju da bi upravo ona i čelnici pokreta čajanki trebali preuzeti svoj dio odgovornosti za ovo što se dogodilo. U Bushovo vrijeme smatralo se da je pokret kršćanskih konzervativaca, čijim se načelima uvelike vodio i sam Bush, najgora varijanta ekstremnog desničarenja. No oni su zapravo bili “limunada” prema pokretu čajanki koji je toliko nabujao da predstavlja ozbiljnu opasnost.
Kada ljudi poput Jareda Loughnera, otprije sklonog čudnim oblicima ekstremno desničarskog razmišljanja, dobiju svojevrsnu potporu, i to iz usta žene koja je mogla biti potpredsjednica SAD-a, sve se pretvara u lov na vještice. Napad na kongresnicu posljednje je upozorenje službenoj politici da se pozabavi fenomenom koji dovodi u pitanje cijeli politički sustav Amerike.
gospođo/gospodično novinarko, lijepo ste to sročili i zaključili.