Čak osam posto srednjoškolaca odlikaša koji su polagali prijamni na zagrebačkomu Fakultetu elektronike i računarstva nije prošlo prag, na zagrebačkom Filozofskom fakultetu petice također nisu bile jamstvo za upis, a uza sve to, rijetki su roditelji koji u strahu od neuspjeha nisu platili i 2000 kuna na nekom od pripremnih tečajeva za fakultete. Što se zapravo događa i imaju li ocjene u srednjoj školi veze s uspjehom na prijamnom, pitali smo Slavka Krajcara, dekana zagrebačkoga Fakulteta elektronike i računarstva.
Petice, odnosno ocjene, prema riječima S. Krajcara, ovise o tome iz koje su škole kandidati. Tako je već godinama zagrebačka XV. gimnazija u vrhu po prolaznosti njenih učenika na razredbenom postupku, pa su među prvih deset bila čak tri polaznika te gimnazije, popularnoga MIOC-a. Među prvih su 10 i dva kandidata iz zagrebačke V. gimnazije, te po jedan iz II. i I. Ostali su iz Splita, Makarske i Valpova. Također, od 20 učenika koje su škole po svom izboru mogle predložiti za izravan upis na FER, čak ih je sedam iz MIOC-a, a ostali su iz drugih zagrebačkih škola, te iz Dubrovnika, Slavonskoga Broda, Osijeka, Požege i Varaždina.
Zanimljivo je da u MIOC-u prate uspjeh svojih đaka, pa od fakulteta traže povratne informacije. Prema riječima Veronike Javor, ravnateljice XV. gimnazije, čak 99 posto učenika koji su završili njihovu školu, a upisali se na fakultete, uspijeva na studiju. Taj im je podatak dragocjen jer pokazuje da dobro rade i da su ocjene iz njihove gimnazije doista pokazatelj znanja. No dobri rezultati te škole, ili zagrebačke V., II. i I. gimnazije, splitske III., nemaju i odgovarajuću financijsku potporu. Za međunarodna natjecanja, npr. iz fizike i matematike, učenici XV. gimnazije dobili su novac samo od Gradskoga ureda za obrazovanje, a ostale troškove boravka na natjecanjima u Kanadi i Ukrajini snosili su njihovi roditelji. U informatici i fizici učenici su osvojili 2. i 3. mjesto na svijetu. Njihove petice posve sigurno upisat će ih na bilo koji fakultet, no podatke o tome iz kojih škola dolaze odlikaši koji se ne uspijevaju upisati na fakultet jučer nismo mogli dobiti jer oni koji ne uspijevaju obično se i ne raspituju kako su na prijamnima prošli njihovi učenici.
M. Matković