Dvadesetak vrhunskih germanista iz Austrije, Njemačke, Mađarske, Slovenije, Srbije i Hrvatske u Osijeku je okupio trodnevni međunarodni skup Podunavskih švaba, koji se danas završava.
Ugledni znanstvenici tematizirali su njemački jezik u jugoistočnoj i srednjoj Europi te mijene komunikacijskih paradigmi, raspravljajući na skupu o identitetu i jeziku, različitim narječjima te svime što je usko vezano uz germanistiku.
Među ostalim, govorilo se o povijesti njemačkog jezika, tvorbi riječi u essekerskom fokusu prepoznavanja interkulturalnosti, pozdravljanju na njemačkom i slovenskom jeziku, čistoći jezika i različitosti, nominalnim dopunama imenica u njemačkom i hrvatskom jeziku, njemačkim posuđenicama u hrvatskom govoru mladeži i slično.
Organizatori su bili Njemačka narodnosna zajednica - Zemaljska udruga Podunavskih Švaba Osijek te Odjel za germanistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a u sklopu skupa predstavljena je i vrijedna knjiga Essekerski rječnik autora prof. dr. sc. Velimira Petrovića.
– Koliko sam dugo radio i skupljao građu za ovaj rječnik, ni sam nisam siguran, ali sretan sam da je knjiga konačno ugledala svjetlo dana jer sve što se može pročitati i naći u njoj puno znači za povijest Osijeka – rekao je prof. Petrović.
Dodao je da su tvrdnje kako je essekerski ustvari hrvatski jezik s njemačkim elementima zabluda te istaknuo kako je to njemački jezik nastao mješavinom različitih dijalekata.