NASTAVAK KRIZE U KOALICIJI

Osjećamo se kao taoci Gorana Granića

02.03.2002.
u 00:00

* Budiša: HSLS bi u Saboru dao povjerenje Vladi, a potom izašao iz koalicije * Uz Budišu, protivnici glasovanja o povjerenju Vladi su i Zlatko Tomčić, Vesna Pusić i Zlatko Kramarić

- Pred koalicijom danas stoji nekoliko opcija izlaska iz ove ozbiljne situacije, pitanje je hoćemo li se uspjeti složiti o jednoj. Međutim, opcije za izlaz sužene su ako se ostane na sadašnjoj situaciji koja je nastala zbog odlučnih stavova vodstva HSLS-a, potom reakcije ministara HSLS-a te zbog situacije među zastupnicima. To znači da će idućih nekoliko dana stranačka vodstva morati odlučivati može li Vlada raditi uz manje stabilnu potporu u Saboru - rekao je premijer Ivica Račan nakon jučerašnjega šestosatnog sastanka predsjednika stranaka vladajuće koalicije, koji je na trenutke izgledao kao težak rat.

Bio je to prvi sastanak partnera nakon objavljivanja odluke Malog vijeća HSLS-a da povlači trojicu ministara te nakon ostavke petorice HSLS-ovih ministara: Gorana Granića, Goranka Fižulića, Joze Radoša, Andre Vlahušića i Hrvoja Kraljevića. Račan je još jednom ponovio kako je situacija ozbiljna, ali je otklonio procjene kolike su danas šanse za opstanak koalicije. Očito je da su sve strane čvrsto na svojim polazištima, a iz Račanova izbjegavanja da odgovori na pitanje je li se razgovoralo o izlasku HSLS-a iz koalicije ili, primjerice, o tome da će on kao premijer zahtijevati glasovanje u Saboru o povjerenju Vladi, dalo se zaključiti kako su te opcije u igri.

Budiša je sinoć partnerima iznio argumente na temelju kojih HSLS zahtijeva smjenu trojice ministara, ali Račan njima nije zadovoljan jer da jest, kazao je, njegove bi ocjene bile povoljnije. Nakon sastanka neslužbeno se moglo doznati kako u početnim pozicijama nije bilo pomaka, da je premijer Račan ostao osamljen te da su Zlatko Tomčić, Zlatko Kramarić i Vesna Pusić stali uz Budišu kad je riječ o pravu stranke da samostalno odlučuje o povlačenju svojih ministara iz Vlade.

Granić može ostati u ministarskoj kvoti

Budiša je, neslužbeno doznajemo, ostao kod zahtjeva Malog vijeća, a sklonost popuštanju pokazao je u slučaju Gorana Granića, čiji bi ostanak u Vladi prihvatio, čak i u ministarskoj kvoti HSLS-a, ali ne na mjestu zamjenika premijera. Račan po svaku cijenu želi sačuvati Granića u Vladi i to je partnerima dao do znanja. To inzistiranje na Graniću počelo je iritirati sve Račanove partnere koji su rekli kako se svi osjećaju kao taoci Gorana Granića. U slučaju da premijer inzistira na glasovanju o povjerenju Vladi, najavio je Buduša, HSLS će joj u Saboru dati povjerenje, a potom izaći iz koalicije. U tom bi slučaju HSLS iz oporbenih klupa podupirao Vladu, rekao je Budiša partnerima. Nije samo Budiša protivnik glasovanja o povjerenju Vladi, nego su uz njega stali i Vesna Pusić, Zlatko Kramarić i Zlatko Tomčić. Tomčić je, naime, izrazio nesklonost da njegov HSS ostane u Vladi koja bi imala potporu podijeljenog Kluba zastupnika HSLS-a.

Novi razgovori u utorak

Račan, inače, ne osporava pravo HSLS-a da povlači ministre, ali mu smeta način na koji su to Budiša i Malo vijeće izveli. Uglavnom, predsjednici stranaka uzeli su predah kako bi mogli provesti konzultacije u svojim strankama, a nastavak razgovora o izlasku iz koalicijske krize bit će u utorak prijepodne. Nakon jučerašnjeg sastanka u Banskim dvorima, Budiša, Kramarić, V. Pusić i Tomčić druženje su nastavili u kabinetu predsjednika Sabora.

Dok čelnici vladajuće koalicije s premijerom Račanom na čelu glasno ne objave kako će biti riješena kriza Vlade i peteročlanog stranačkog saveza, u političkim krugovima caruju najrazličitije dezinformacije. Jučer je, na primjer, puštena priča kako se petorica HSLS-ovih ministara, koji su premijeru već predali ostavke, ne mogu automatski vratiti u Sabor jer nisu prije dvije godine verificirali zastupnički mandat, pa njihova mjesta pripadaju stranci. Vrlo brzo pokazalo se da ta tvrdnja nije točna. Naime, na konstituirajućoj sjednici Sabora, održanoj 2. veljače 2000. godine, predsjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva Milanka Opačić pročitala je imena svih izabranih zastupnika, među kojima su i Goran Granić, Jozo Radoš, Goranko Fižulić i Hrvoje Kraljević. Andro Vlahušić nikome nije sporan jer je do prije tri mjeseca bio saborski zastupnik. Spomenuta četvorica, čiji se povratak htio osporiti u kuloarima, na istoj su sjednici poimence navedena kao zastupnici kojima zbog prelaska u Vladu zastupnički mandat počinje mirovati, jednako kao i Ivici Račanu, Radimiru Čačiću, Željki Antunović, Mati Crkvencu, Šimi Lučinu, Slavku Liniću...

Točno u podne, sat vremena prije kolektivnog sastanka petorke, trebali su se sastati nasamo Dražen Budiša i Ivica Račan. No, susret je otkazan, i to, kako smo doznali među SDP-ovim zastupnicima, na inicijativu Ivice Račana, koji je nezadovoljan time što je uvijek dosad nakon takvih sastanaka udvoje u javnost plasirano barem pet različitih priča.

Budiša je novinarima rekao da su se obojica složila kako nema potrebe udvoje razgovarati o onome što je tema za sve šefove stranaka koalicije. Potpredsjednica HSLS-a Đurđa Adlešić komentirala je samo da nije dobro otkazivati razgovore jer je nedostatak dijaloga znak ozbiljne krize.

Mladenka Šarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije