06.07.2015. u 12:00

Ministar financija Yanis Varoufakis osobno je optužio Schaeublea i druge ministre financija euro zone da se ponašaju kao teroristi

U Europi danas više ništa nije isto. Trijumfalna referendumska pobjeda protivnika politike štednje u Grčkoj, predvođenih premijerom Alexisom Tsiprasom, ili će dovesti do kraha politike štednje u čitavoj EU ili će odvesti Grčku van iz euro zone. U oba scenarija čini se da ništa više neće biti isto. No, nešto će ipak ostati isto. I dalje ostaje problem može li demokracija poništiti dug: mogu li osoba A i osoba B izglasati da im osoba C, mimo svoje volje, posudi novac ili oprosti dug? Odgovor na to pitanje priziva drugi od gore navedenih scenarija -  izlazak Grčke iz euro zone - puno prije nego prvi. Grčke banke možda se više nikad neće otvoriti s eurom kao službenom valutom. 

Već je i stupanj neprijateljstva, koji je stvoren u referendumskoj kampanji, otežao mogućnost da sve ostane kao prije. Tabor "protiv" oblijepo je ulice plakatima koji prikazuju njemačkog ministra financija Wolfganga Schaeublea i poručuju: "pet godina on je sisao vašu krv, sad mu recite NE". Nijemci općenito i Schaeuble osobno su partneri s kojima Grčka sutra mora ponovo sjesti i pregovarati o rješenju krize. Kako točno autori i poklonici tog vampirskog plakata misle da Grčka može ponovo sjesti za stol s Nijemcima i izgledati vjerodostojno? 

Ministar financija Yanis Varoufakis osobno je optužio Schaeublea i druge ministre financija euro zone da se ponašaju kao teroristi. Kako točno takva optužba može pomoći Syrizi i Grčkoj u budućim pregovorima koji su neminovni bez obzira na rezultat referenduma? Stvari su možda već otišle predaleko… 

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker izjavio je u petak da će se, u slučaju referendumskog "ne", stvari dramatično pogoršati za Grčku. Sljedeći dani vjerojatno će pokazati da to nije bio blef. Tsipras je trijumfirao, ali vrlo vjerojatno i dodatno izolirao od ostatka euro zone.

>> Grčki ministar financija Yanis Varoufakis dao ostavku

Komentara 18

AS
ante_slavonac
12:11 06.07.2015.

Konačno nešto jednostavno,sadržajno i istinito.Bravo Krasnec.

DU
Deleted user
13:04 06.07.2015.

@kurcula: iako je to u Jugoslaviji bio slucaj (Slovenija i Hrvatska su privredjivale 80% BNP-a!!!) i gdje je sva lova isla prvo u Beograd da bi se onda dijelila po republickom kljucu bez obzira koliko je netko privredio, u EU je to malo drugacije. U EU vrijedi nacelo solidarnosti a ne nacelo transfera novca. Slidarnost znaci da se medjusobno pomaze u nevolji ali se ta pomoc treba vratiti. Ovo sto se vec godinama u Grckoj desava je cisti transfer novca: vi dajete a mi trosimo!!! I stoga je Europi to ga dosta. U ovome casu svaki Nijemac bez obzira bio on star 1 dan ili 100 godina nosi 1040 eura grckih dugova samo prema Njemackoj!

BR
brojevi
15:44 06.07.2015.

Osnova gospodarstva nalaže da je za stvaranje novih materijalnih i duhovnih vrijednosti potrebno uložiti koristan i učinkovit rad. To je potpuno u skladu sa zakonima materijalnog svijeta u kojem živimo i tome nema alternative. Drugim riječima sva špekulativna ekonomija(prodavanje magle) je mešetarenje i prijevara koju će netko kadtad osjetiti. Najveći kamen smutnje je nerazumna i nesposobna politika koja, zbog vlastitih kratkoročnih dobitaka uzrokuje patnje nedužnih i zavedenih građana.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije