Eksperti Europske komisije treći su dan u Ministarstvu unutarnjih poslova, a jedina tema o kojoj raspravljaju od jutra do navečer namjera je ministra policije Ranka Ostojića da izmijeni Zakon o policiji. Djelatnici EK ozbiljno se, doznajemo, protive bilo kakvim promjenama, što se i očekivalo jer su sudjelovali u izradi aktualnog zakona. Ostojiću gori pod petama i mora hitno mijenjati zakon jer mu je to preduvjet za slaganje vlastite kadrovske križaljke u MUP-u.
Koliko mu je politički, ali i operativno, ta stvar postala alarmantna, govori to da su prošla puna četiri mjeseca otkako je Kukuriku koalicija na vlasti, a policiju još vodi v. d. ravnatelja koji je, usto, kao i ostali vodeći kadar, naslijeđen od prijašnje vlasti. Ostojić je postavio samo svoje najbliže suradnike koji se doslovno mogu nabrojati prstima jedne ruke.
Pat-poziciju u kojoj se Ranko Ostojić nalazi mjesecima dodatno mu otežava Sindikat policije Hrvatske. Predsjednik SPH Dubravko Jagić pozvao je 12. travnja policajce da počnu podnositi zahtjeve za donošenje rješenja o rasporedu i rješenja o plaći.
Korak prema tužbama
Rješenja koja traži Jagićev sindikat trebala bi se izdati u skladu s policijskim zvanjima uvedenim i podijeljenim policajcima neposredno prije isteka mandata prijašnjeg HDZ-ova ministra policije Tomislava Karamarka.
– Optužbe da nastojimo cementirati Karamarkov kadar šuplje su priče. Neka se postave sposobni kadrovi, a ne podobni – kaže Jagić i dodaje da je Zakon o policiji važeći i da prema njemu treba postupati bez obzira na to u čijem je mandatu donesen.
Sindikalni poziv policajcima da zatraže rješenja izgleda kao prvi korak prema tužbama koje bi mogle uslijediti ako Ostojić ustraje u donošenju svoga zakona i ne provede u život policijska zvanja koja je podijelila prijašnja politička garnitura. Na to je iz MUP-a odgovoreno već sutradan, 13. travnja. Objašnjavajući policajcima zašto se ne izdaju rješenja o rasporedu i plaćama, Ostojićevi su suradnici policajcima poslali dopis iz kojega proizlazi da su se na kraju Karamarkova mandata zvanja dijelila šakom i kapom bez pravih kriterija i da se rješenja neće izdavati jer će se ionako mijenjati zakon. Tako se, među ostalim, kaže da je prijašnja vlast utrostručila broj policajaca s najvišim zvanjima glavnog policijskog savjetnika i savjetnika (bilo ih je 212, a sada bi ih bilo 684), da su mnogi policajci preskočili više policijskih zvanja (njih 13 preskočilo je čak 7 zvanja, a čak je nekoliko stotina onih koji su potezom pera preskočili 5 stepenica). Pritom, navodi se, u slučaju čak 1224 policajca zvanja nisu respektirala to da cijeli radni vijek rade na mjestu visoke stručne spreme. No, hoće li se stvari promijeniti, ovisi o izmjeni Zakona o policiji, odnosno tome kako će na njih reagirati Europska komisija.
Dogovor s Vandorenom
“Eksperti Europske komisije su u MUP-u, što je dogovoreno sa šefom delegacije EU u Hrvatskoj Paulom Vandorenom. Dobit će sva objašnjenja koja su im potrebna u vezi sa Zakonom o policiji”, kratko je o ovoj temi rekao ministar Ostojić. Dok je Ostojić osobno i njegovi suradnici službenicima EK svaku promjenu objašnjavao konkretnim primjerima, sindikat je snažno lobirao protiv izmjena.
Ostojić mora promijeniti zakon da bi se riješio HDZ-ovih ljudi
Eksperti Europske komisije su u MUP-u. Dobit će sva potrebna objašnjenja u vezi sa Zakonom o policiji
Komentara 19
- Bit će svašta
Nevjerovatno da svaka vlast se sprda sa policijom i postavlja svoje ljude na visoke funkcije. Evo ja bi malo bio doktor šef nekog odjela a neznam ni ranu previti.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
A gle, gle, tko se poziva na znakom i goji imidž pravednosti !!!! Bože, tko vas je birao.