Hotel Marjan, izgrađen 60-ih godina prošlog stoljeća na zapadnoj obali u Splitu, koji već 10 godina stoji zatvoren, a obnova koju je započeo tadašnji vlasnik Željko Kerum nikad nije završena, u potpunosti će se rekonstrurati, ali će zadržati svoj izvorni izgled kojega je osmislio čuveni splitski arhitekt Lovre Perković. Projekt su u velikoj dvorani Galerije Meštrović predstavili Tomislav Popović, predsjednik Uprave Maistre, Silvije Novak i Zorislav Petrić iz arhitektonskog Studija 3LHD te Armando Vičić, predsjednik Uprave Adrisove tvrtke - Abilije.
Popović je istaknuo da je Adris grupa jedan od najvećih investitora u hrvatski turizam.
Dva atrija i javni prostori
– U skladu s vizijom razvoja luksuznog turizma i ulaganja u objekte najviše kategorije, Adris je dosad uložio gotovo milijardu eura, a do 2025. godine u taj dio svojih poslova planira uložiti dodatnih 480 milijuna eura. Time će Maistra postati najveća nacionalna turistička tvrtka u luksuznom segmentu pozicionirana u rastućim i međunarodnim prepoznatljivim odredištima – Rovinju, Dubrovniku i Zagrebu, a rekonstrukcijom hotela Marjan i u Splitu – istaknuo je Popović. Ulaganje u obnovu hotela Marjan, vrijedno više od 100 milijuna eura, bit će jedno od najvećih pojedinačnih ulaganja u hrvatski turizam.
Silvije Novak iz arhitektonskog Studija 3LHD-a istaknuo je kako će rekonstrukcija hotela biti u gabaritima postojeće građevine.
– Sastoji se od horizontalne troetažne baze s dva atrija oko kojih se nižu javni prostori hotela i vertikale koja zadržava funkcije definirane izvornim projektom. Projekt je koncipiran u nekoliko točaka kojima je krajnji cilj maksimalno uklapanje objekta u vizure grada – ostvarivanje pješačke veze sa susjednim parcelama, otvaranje atrija kako bi se dovelo svjetlo u prizemlje, osiguravanje optimalnog pogleda tornju, dodavanje atraktivnih sadržaja na krov, aktivacija prizemlja i povezivanje s urbanim gradskim tkivom zapadne obale – rekao je Novak.
Po završetku obnove, hotel Marjan bit će kategorije 5 zvjezdica i imat će 285 smještajnih jedinica. Rasprostirat će se na ukupno 15 etaža: od podruma, preko prizemlja koje zajedno s dva kata i krovnom etažom čine bazu hotela, te vertikale tornja koji će zadržati postojeću visinu, ali će imati jednu etažu manje. U podrumu će biti garaža s 285 parkirnih mjesta. Javni prostori se nižu od prizemlja do krovne etaže nižeg dijela građevine.
Građevinska dozvola izdana
Armando Vičić je rekao kako su trenutačno u fazi pripreme demontaže i uklanjanja većeg dijela objekta. Naime, čak će i toranj srušiti i izgraditi novi. Krajem godine izvođač će biti uveden u posao, a svi radovi trebali bi trajati dvije godine, što znači da bi hotel Marjan trebao biti obnovljen do kraja 2025. godine. Tijekom turističke sezone, radovi će biti obustavljeni.
Za projekt arhitekture hotela Marjan zadužen je Studio 3LHD iz Zagreba, a interijera hotela Lissoni Architettura iz Milana, s kojima je Adris realizirao i gradnju Grand Park hotela u Rovinju.
Na konferenciji za novinare bio je i Ante Ledenko, predstavnik radnika hotela Marjan koji je direktorima Adrisa rekao kako se još vodi pet postupaka i da radnici potražuju 4 milijuna eura te da nemaju pravomoćnu građevinsku dozvolu, na što mu je Popović uzvratio kako ova priča traje 7 godina te da je sve po zakonu.
– Ne mogu vjerovati da smo nekom nešto ostali dužni. Građevinska dozvola je izdana, čekamo pravomoćnost – rekao je Popović.
2025 godine 70% hrvatskog pučanstva nece imati Eura za ljetovanje...