PRODAVALI ZLONAMJERNI SOFTVER

U akciji američkih vlasti razbijena skupina hakera, u Hrvatskoj uhićen administrator web stranice

Cyber kriminal sve je češća pojava
Marko Lukunic/PIXSELL
10.03.2023.
u 08:40

Stranica www.worldwiredlabs.com nudila je NetWire trojanac za daljinski pristup (RAT), sofisticirani program sposoban ciljati i zaraziti svako veće računalo ili operacijski sustav

Savezne vlasti u Los Angelesu zaplijenile su internetsku domenu koja se koristila za prodaju računalnog zlonamjernog softvera (malware) koji su kibernetički kriminalci koristili za preuzimanje kontrole nad zaraženim računalima i krađu širokog spektra informacija. U sklopu akcije vlasti u Hrvatskoj u utorak su uhitile hrvatskog državljanina koji je navodno bio administrator web stranice.

Okrivljenika će kazneno goniti hrvatske vlasti. Osim toga, policija u Švicarskoj zaplijenila je u utorak računalni poslužitelj na kojem se nalazi infrastruktura NetWire RAT, objavio je Ured državnog tužitelja iz Kalifornije. 

Nalog za zapljenu je odobrio prekršajni sudac Sjedinjenih Država 3. ožujka i izvršen u utorak. Stranica www.worldwiredlabs.com nudila je  NetWire trojanac za daljinski pristup (RAT), sofisticirani program sposoban ciljati i zaraziti svako veće računalo ili operacijski sustav. "RAT je vrsta zlonamjernog softvera koji omogućuje tajni nadzor, dopuštajući 'stražnja vrata' za administrativnu kontrolu i nesmetan i neovlašten daljinski pristup žrtvinom računalu, bez znanja ili dopuštenja žrtve", navodi se u sudskim dokumentima podnesenim u Los Angelesu. FBI je 2020. u Los Angelesu 2020. pokrenuo istragu protiv worldwidelabsa, jedinog poznatog online distributera NetWirea. Prikriveni istražitelji FBI-a otvorili su račun na web-mjestu, platili pretplatnički plan i "konstruirali prilagođenu instancu NetWire RAT-a pomoću alata Builder Tool", prema izjavi pod prisegom u prilog nalogu za zapljenu.

Iako je web stranica reklamirala NetWire kao legitiman poslovni alat za održavanje računalne infrastrukture, NetWire je zapravo softver koji se koristi u zlonamjerne svrhe. Softver je oglašavan na hakerskim forumima, a brojne tvrtke za kibernetičku sigurnost i vladine agencije dokumentirale su primjere NetWirea RAT-a u koristi u kriminalnim aktivnostima. - Ovo je rezultat snažne suradnje Sjedinjenih Država s Hrvatskom i drugim globalnim partnerima. Istragu u ovom slučaju je proveo ured FBI-a u Los Angelesu, Ministarstvo unutrašnjih poslova RH, Uprava kriminalističke policije, kantonalna policija u Zürichu u Švicarskoj, Europski centar za kibernetički kriminal Europola te australska federalna policija, kaže se iz Ureda američkog tužitelja.

>> VIDEO Avion poletio za Kopenhagen, pa se neočekivano vratio. Croatia Airlines objasnila što se dogodilo


 
Ključne riječi

Komentara 1

Avatar Prava Hrvatina
Prava Hrvatina
09:02 10.03.2023.

Domoljubno podsgicajno da uz sav ostali lopovluk i kriminalni mentalitet pravi hrvsti sudjelujemo i u međunarodnoj hakerskoj mafiji.Imsmo Hrvatsku.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije