SUĐENJE

Elitni ruski špijuni uhićeni u Ljubljani: Istraga otkrila što im je bila meta

Foto: Pixabay
1/9
18.06.2024.
u 10:22

Nedugo nakon uhićenja Mayer Muños i Gisch, razotkriveni su i mnogi drugi osumnjičeni ruski ilegalci diljem Europske unije u operaciji za koju se vjeruje da je najveće razotkrivanje tajnih agenata od FBI-ove operacije ''Priče o duhovima'' iz 2010. godine kad je privedeno 10 ruskih špijuna u SAD-u. I dok su Mayer Muños i Gisch u zatvoru, a njihova djeca u udomiteljskoj obitelji, lažni argentinski par moguća je poveznica u svim razmjenama zatvorenika s Rusijom.

Gotovo idilična slika. Mladi argentinski par živio je u lijepoj kući pastelnih boja u predgrađu Slovenije. Maria Rosa Mayer Muños vodila je umjetničku galeriju, a njezin suprug Ludwig Gisch vodio je IT startup. Susjedi su ih opisivali kao ''normalne'' i ''tihe'', a oni su se doimali kao svjetski građani kad su s engleskog i njemačkog jezika, na kojima su razgovarali s prijateljima, prelazili na španjolski sa svojom djecom. No, kako tvrde slovenski i zapadni obavještajci, sve to nije bilo ništa više ni ništa manje nego konstruirana laž.

Gisch je ustvari Artem Viktorovich Dultsev, elitni časnik ruske vanjske obavještajne službe. Pravi identitet Mayer Muños jest Anna Valerevna Dultseva, visoka časnica SVR-a. Njihova računala imala su hardver za sigurnu komunikaciju s Moskvom koji je bio toliko šifriran da nisu mogli probiti ni slovenski ni američki tehničari, a u tajnom pretincu hladnjaka sakrivali su stotine tisuća eura, piše Wall Street Journal.

Suđenje koje se održava pod velom tajnosti u sljedećim tjednima bit će završeno te se očekuje presuda paru koji je optužen za špijunažu. Dužnosnici kažu da se par prije svojeg uhićenja u prosincu 2022. godine koristio Slovenijom kao bazom odakle su odlazili u druge zemlje Europske unije, poput susjedne Italije i Hrvatske, gdje su se susretali sa svojim kontaktima. Slovenske vlasti navode da je par čak govorio svojoj djeci kako bi jednog dana njihovi roditelji mogli biti zarobljeni.

Nedugo nakon uhićenja Mayer Muños i Gisch, razotkriveni su i mnogi drugi osumnjičeni ruski ilegalci diljem Europske unije u operaciji za koju se vjeruje da je najveće razotkrivanje tajnih agenata od FBI-ove operacije ''Priče o duhovima'' iz 2010. godine kad je privedeno 10 ruskih špijuna u SAD-u. I dok su Mayer Muños i Gisch u zatvoru, a njihova djeca u udomiteljskoj obitelji, lažni argentinski par moguća je poveznica u svim razmjenama zatvorenika s Rusijom.

FOTO Putinova 'Sotona' nanišanila je 14 meta: Ako dođe do nuklearnog rata, Rusija će prvo gađati ove lokacije

1/29

Elitni špijuni

Slučaj ruskih špijuna u Sloveniji koji se istražuje na najvišoj razini tajnosti rijedak je uvid u jedan od najtajnovitijih i najcjenjenijih kotačića ruskog špijunskog stroja. Špijuni koji se infiltriraju u zemlju kao obični, svakodnevni građani provode godine kako bi se uklopili, stvarajući pritom više izvora informacija i obavljaju zadatke koje njihovi kolege s diplomatskom putovnicom teško mogu obaviti jer su pod strogim nadzorom zemlje domaćina.

Program ilegalnog infiltriranja špijuna stvoren je u ranim danima Sovjetskog Saveza, a imao je važnu ulogu u krađi američkih atomskih tajni. Šira javnost možda se najbolje upoznala s time zahvaljujući hvaljenoj seriji ''Amerikanci'' koja je prikazala način na koji funkcionira takav oblik špijunaže. Staljin je taj tip špijuna vidio kao ključno oružje za prikupljanje podataka i ostvarivanje utjecaja na politiku drugih zemalja te je stvorio specijalizirane programe obuke i rasporedio ih u strateškim zemljama. Putin je po svojem dolasku na vlast znatno osnažio program. Naime, vjeruje se kako je on navodno radio s ilegalnim špijunima kad je radio kao časnik KGB-a u istočnoj Njemačkoj.

“To su posebni ljudi, posebne kvalitete, posebnih uvjerenja, posebnog karaktera”, rekao je o ilegalnim špijunima u intervjuu za državnu televiziju 2017. godine.

Ilegalni špijuni postaju sve veći problem, pogotovo nakon početka rata u Ukrajini. Slovenski dužnosnici rekli su kako sumnjaju da je neobičan priljev ruskih studenata koji se upisuju na sveučilišta u zemlji u posljednje dvije godine, od kojih su mnogi u 40-im i 50-im godinama, mogao biti pokriće za više ruskih agenata. U ožujku je vlada deportirala najmanje osam ruskih studenata zbog širenja propagande Kremlja i lažnog predstavljanja kao da su Slovenci na internetu, navode slovenski dužnosnici, piše Wall Street Journal.

Što im je bila meta u Sloveniji

Wall Street Journal proveo je detaljnu istragu kako bi otkrio identitet para. Razgovarali su s njihovim susjedima i poznanicima u nadi da će slučaj bolje razjasniti. "Znamo da su bili važni agenti", rekao je  slovenski državni tajnik za međunarodne poslove te nacionalnu i međunarodnu sigurnost Vojko Volk i dodao: "Kao 'Amerikanci', osim što su u Sloveniji."

Priča o paru ilegalnih ruskih špijuna počinje putovanjem autobusom 2012. godine preko granice između Urugvaja i Argentine, gdje je par započeo svoj desetljeće dug pokušaj izgradnje potpuno lažnog identiteta.

FOTO Dodik pokušao poljubiti Putina

1/9

Prema argentinskim službenim dokumentima, Gisch je ušao u zemlju s turističkom vizom iz Urugvaja, a Mayer Muños stigla je nedugo nakon toga iz Meksika. Par je gotovo odmah počeo prikupljati dokumente, od kojih su mnogi bili lažni, kako bi dobili državljanstvo. Gisch je tvrdio da je austrijski državljanin rođen u Namibiji od majke Argentinke, što mu je omogućilo brzo stjecanje državljanstva. Mayer Muños tvrdila je da je Meksikanka i dostavila je rodni list u kojem stoji da je rođena u Grčkoj.  Do 2014. godine oboje su dobili državljanstvo, rodilo im se dvoje djece u Argentini, a godinu dana kasnije vjenčali su se u lokalnom matičnom uredu. Slovenski dužnosnici i dokumenti suda kao i Interpola sugeriraju da se par već oženio u Rusiji prije dolaska u Argentinu. Stručnjaci za špijunažu sugeriraju da se ilegalni špijuni često šalju u inozemstvo kao parovi, katkada nakon dogovorenog braka tijekom obuke u Rusiji.

Par je dobio 2019. godine slovenske boravišne dozvole. Mayer Muños koristila se Ljubljanom kao bazom za putovanje Europom, postavljajući izložbe u gradovima poput Zagreba i Edinburgha. "Uvijek je bila dobro raspoložena i radosna te se jako zabavljala s drugim umjetnicima”, rekao je Marko Milić, likovni fotograf iz Hrvatske koji je Mayer Muños upoznao na zagrebačkom sajmu umjetnosti.

Par je provodio svoje špijunske djelatnosti sve dok nekoliko mjeseci nakon izbijanja rata u Ukrajini slovenska obavještajna agencija nije dobila dojavu da ih ispita. Istraga je uključivala više zemalja kako bi se otkrilo kretanje tog špijunskog para.

"Radili smo zajedno u najvećoj tajnosti", rekao je Volk, državni tajnik. "Bila je to zagonetka." Vlasti je zabrinjavalo to što oni nisu radili samo na stvaranju svojeg identiteta već su počeli špijunirati, ciljajući na Agenciju za suradnju energetskih regulatora ili ACER, jedino značajno tijelo EU sa sjedištem u Ljubljani koje koordinira regulatorne radnje unutar bloka za električnu energiju i prirodni plin. Važnost te agencije drastično je porasla nakon početka rata u Ukrajini. "Bili su aktivirani", rekao je Volk, piše Wall Street Journal.

Par je uhićen 5. prosinca 2022. godine. Rusija je neposredno potvrdila da je riječ o njihovim agentima i da ih želi natrag. Slovenija se trudila da što prije dođe do dogovora jer ih se htjela riješiti, ali do dogovora nije došlo.

Gisch i Mayer Muños odslužili su više od 18 mjeseci u slovenskom zatvoru. Slovenski zakoni o špijunaži dopuštaju maksimalnu kaznu od osam godina, a dužnosnici kažu da bi par mogao biti pušten nakon četiri godine zbog dobrog ponašanja.

Komentara 13

DU
Deleted user
11:04 18.06.2024.

Kaže autor teksta " živjeli su mirnim životom u predgrađu Slovenije "....ma blokiraj mili, "opali" žuti i crveni karton....al država ne može biti predgrađe i točka.

PE
pegaz
12:22 18.06.2024.

rusi nemaju što tražiti na zapadu sve dok se ne povuku u cijelosti iz Ukrajine i ne plate ratnu odštetu!

Avatar Moloh
Moloh
11:03 18.06.2024.

Treba protjerati sve ruse sa Zapada. Sve.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije