Upravo zbog odličnog primjera kako se upravlja destinacijom otok Lošinj ove je godine osvojio prestižnu nagradu organizacije Skal koja već 11 godina dodjeljuje nagrade za Održivi razvoj u turizmu. Svjetska nagrada za održivi razvoj pripala je lošinjskom arhipelagu upravo zbog izuzetno kvalitetne vizije dosadašnjeg i budućeg razvoj turizma.
U suradnji s Institutom za turizam ove je godine usvojen Program razvoja održivog turizma Lošinja, u kojemu su glavne smjernice važnost očuvanja i zaštita bioraznolikosti, razvoj projekta Miomirisi i okusi Lošinja, pozicioniranje i razvijanje programa otoka kao destinacije aromaterapije, zdravstvenog turizma, očuvanje podmorja i čistoće obale, odgovorno upravljanje morskim resursima, podrška edukacijskom centru Plavi svijet i drugima.
Osim za razvoj održivog turizma i infrastrukturna ulaganja, planiraju se projekti zaštite kulturnog identiteta podizanjem svijesti o vrijednostima lošinjske kulturne baštine, revitalizacija Osora kao grada kulture, u tijeku su pripreme za dolazak Apoksiomena u palaču Kvarner. Radi se i na intenziviranju lanca proizvodnje, prerade i prodaje lokalnih eko proizvoda pod imenom Lošinjski eko klaster, projekt predviđa i produljenje piste Zračne luke Lošinj, otvaranje novih eko marina, tematiziranje plaža, uređenje biciklističkih staza i njihovo povezivanje u biciklističku mrežu, uređenje 280 kilometara pješačkih staza i šetnica na pet otoka arhipelaga.
- Edukativni programi, poticaj razvoja ljudskog kapitala, uređena komunalna infrastruktura, briga o okolišu, prostorni planovi koji vode brigu o očuvanju prostora, kvalitetan razvoj i planiranje, visoka kvaliteta usluge, kvalitetan razvoj i budućnost destinacije elementi su koji su ocijenjeni visokom ocjenom, a upravo su oni baza za razvoj lošinjskog arhipelaga u budućnosti – kazao je malološinjski gradonačelnik Gari Cappelli, naglasivši kako je lošinjski razvoj turizma prepoznat u svijetu.
>> Održivi razvoj temelj je razvoja ruralnih područja u Europi