Iako su već dugo česti gosti jadranskih uvala, za mnoge je slika labudova u moru i dalje egzotična pojava, a za turiste prava atrakcija. Tako je bilo nekad i u vrijeme našeg djetinjstva, tada nije bilo uobičajeno sresti jato labudova nastanjeno u nekoj uvali srednjeg Jadrana. Danas ih možemo vidjeti u gotovo svim mjestima uz obalu, a često se odluče i prošetati rivom na oduševljenje prolaznika.
VIDEO: Ova scena u Jadranu prije 30 je godina bila skoro nezamisliva, a sad je more puno labudova
Neka područja ipak su im draža i prirodnija kao staništa. Na ušću rijeke Krke u more kod Šibenika bijele ptice već dugo krase vizuru šibenskog zaljeva, no proteklih godina elegantne slatkovodne plivače viđamo sve južnije, i do Primoštena. Čini se kako se ovdje osjećaju kao kod kuće. Iako su vrsta prilagođena životu i gniježđenju u slatkoj vodi, labudovi putuju na jug i traže nezaleđenu vodu kako bi se prehranili biljkama s morskog dna.
Uzrok sve većeg broja labudova u našem moru rezultat je globalnog zatopljenja, struka je po tom pitanju složna. U Jadranu su zabilježene mnogobrojne nove vrste riba kojima pogoduje podizanje temperature mora, a koje mogu biti i velika opasnost za naš ekosustav. Novi stanovnici jadranske obale tako su postale i razne ptice koje dosad nismo navikli viđati.
Dva labuda jutros su posjetila uvalu Galešnicu u mjestu Grebaštica pokraj Šibenika. Prije dvadesetak godina, to je bilo gotovo nezamislivo, no labudovima se sviđa pa sve češće dolaze u zaljev koji je inače najzavučeniji dio šibenskog obalnog područja pa im sigurno odgovara i veća temperatura mora. A baš u samom dnu te najdublje vale smjestila se Grebaštica, malo ribarsko mjesto u kojem se zbog posjeta labudova nitko posebno ne uzbuđuje. Tek pokoji pas s rive lijeno bi podignuo pogled kada bi uočio da se nešto čudno događa, pa je par crvenokljunaša u miru uživao u privatnosti.