U emisiji 'Intervju tjedna' Hrvatskoj radija, gostovao je ekonomski analitičar Željko Lovrinčević s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, piše HRT.
- Ovo je godina u kojoj je RH ušla u intenzivniji proces iseljavanja stanovništva. Pretpostavlja se da je u 2014. iselilo oko 30 tisuća ljudi. Ugasilo se oko 25 tisuća radnih mjesta, a javni dug je povećan za oko 16 milijardi kuna.
Standard građana je blago smanjen - između 0,5 posto i 1 posto. Od početka mandata ove vlade to je oko 12% realno, rekao je Lovrinčević.
>>Demograf Anđelko Akrap: Hrvatska će 2050. godine imati samo 3,5 milijuna stanovnika
>>Iz Hrvatske se prošle godine iselilo čak 12.000 građana
Ako je ova procjena točna, onda govorimo o katastrofi nacionalnih razmjera. Dodamo li negativni prirodni praraštaj (u aposlutnoj brojci on iznosi oko 10.000 ljudi), u pitanju je "manjak" od 40.000 ljudi. Bit ću malo bezobrazan, ali u onih 30.000 ljudi velika je većina radno sposbnog stanovništva, što znači da se omjer uzdržavanog stanovništva i uzdržavatelja (radno sposobni) još više mjenja na teret uzdržavatelja (još više postaju problem mirovine, socijalna davanja, zdravstvo...). Ako se ovaj trend nastavi samo 5 godina, izgubit ćemo grad veličine Splita - prema tome je "monetizacija", "izborni zakon" ili bilo koja druga tema gotovo nevažna. Niti jedna ekonomija ne može izdržati takvo opterećenje: zamislite obitelj u kojoj žive djed, baka, mama, tata i jedno dijete. Tu obitelj, očito uzdržavanju mama i tata. I onda se dogodi da mama (ili tata) otiđu, te djed, baka i malo dijete sad ostanu "na teret" samo preostalom roditelju. Katastrofa!