Spas za branitelje

Ovo im je drugi dom, opuste se govoreći o problemima

\'14.12.2010., Sisak - U ambulanti za PTSP grupne terapije odrzavaju se dva puta tjedno,utorkom i cetvrtkom i pohadjju ih hrvtski branitelji. Photo:Nikola Cutuk/PIXSELL\'
Nikola Čutuk/PIXSELL
04.01.2011.
u 16:03

U grupi vlada obiteljska atmosfera. Svi se znamo i razumijemo, bili smo zajedno na ratištima, priča V. Talić

Više od 3500 pacijenata prošlo je lani kroz Ambulantu za PTSP u Capragu, namijenjenu braniteljima i članovima njihovih obitelji. Ambulanta djeluje u sklopu Neuropsihijatrijske bolnice "Dr. Ivan Barbot" Popovača, a otvorena je prije godinu i pol.  

Uče ih da budu stabilniji

– Prije nego što se otvorila Ambulanta u Capragu putovali smo na terapije u Popovaču, tako da nam je ovo dosta olakšalo situaciju. Sami smo se izborili za ovaj prostor, a uvelike nam je pomogla ravnateljica Doma zdravlja Sisak Nikolina Pintar – naglasio je Vasif Talić, jedan od polaznika braniteljskih terapijskih grupa. Osim razgovora s psihijatrom, za branitelje su organizirane i grupne terapije koje je u početku polazilo svega 20 osoba, no broj je ubrzo narastao na 80.

– U grupama vlada obiteljska atmosfera. Svi se znamo, bili smo zajedno na ratištima pa se razumijemo. Već smo se uhodali pa smo tolerantni jedni prema drugima. Uče nas i da budemo stabilniji, ne previše agresivni – govori Vasif Talić. Svoje ratne dane proveo je na ratištima oko Siska i Sunje, a po povratku najviše ga je pogodila degradacija na poslu.

– Nepravda me najviše boli pa se pitam zašto smo se borili i odmah mi živci skoče – govori 52-godišnji branitelj. Ipak, potporu mu pružaju i supruga i dva sina. Najstariji polaznik grupa 69-godišnji je Josip Curto, dragovoljac od početka rata koji je prošao gotovo sva ratišta.

– Zna me uhvatiti depresija, a u momentima i brzo planem. U takvim situacijama nitko mi ne smije ni mali prst pokazati. Živci su mi do te mjere tanki. Zato svi mi i trošimo hrpe tableta. Ovo mi je drugi dom, tu razgovaramo i opuštamo se – kaže Josip. S njima radi medicinska sestra Draženka Drobac.

– Razgovaramo o problemima, nezadovoljstvima. Bitno je upravo to što verbaliziraju ono što osjećaju, vide da ih netko sluša te daje savjete kako probleme riješiti. U grupama se osjećaju dobro i sigurno i dosta su mirniji – objašnjava Draženka, koja od samog početka rata radi s braniteljskom populacijom, a završila je i edukaciju za vođenje grupne terapije. Voditelj Ambulante, dr. Željko Hrabar, kaže da u smjeni primi i do 30 pacijenata.

Često su u nekom sukobu

– Svi imaju psihičkih problema. Dok su u nekom "svom filmu", kao na primjer rješavanju braniteljskog statusa, dobivanja mirovine ili slično, opterećeni su time, a tek kad to završi problemi izlaze na vidjelo. Većina ih misli "ma nisam ja tako bolestan", no pomoć im je zaista potrebna – objašnjava dr. Hrabar. Govori da su redovito u nekom sukobu.

– Dolazi i do obiteljskih problema, pa u nekim slučajevima i policija mora intervenirati. Zato smo mi tu da im pomognemo, jer njima je najbitnije da netko popriča s njima – kaže dr. Hrabar.

Ključne riječi

Komentara 1

MA
Majur
09:40 11.01.2011.

Drzite se decki....pravi ljudi ce uvijek cijenit ono sto ste napravili....goli i bosi,sa lovackim puskama protiv topova,tenkova i aviona....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije