Dok Ministarstvo zdravstva čeka odluku Županijskog suda u Zagrebu kojem je predalo zahtjev za proglašenje štrajka nelegalnim, obustava rada koju je organizirao Sindikat Zajedno danas je zahvatio dio bolnica u Hrvatskoj, točnije odjele nuklearne medicine, laboratorijske dijagnostike i saniteta, gdje su obrađivali samo hitne slučajeve. Nisu štrajkali liječnici, već zdravstveno osoblje nezadovoljno koeficijentima koji su im dodijeljeni Uredbom o koeficijentima prije osam mjeseci. U KBC Sestre milosrdnice štrajkaju odjeli za citološku dijagnostiku, radioterapiju, za onkološku dijagnostiku i radiologiju te dio laboratorija.
Okončati štrajk što prije
– Odaziv je rastao tijekom dana, npr. na mom odjelu za onkološku dijagnostiku svi štrajkaju, ali radimo jer postoje prioritetni i hitni pacijenti. Sve ono što se može odgoditi, a da ne ugrožava zdravlje, odgađa se. Slično je i na odjelu za radioterapiju – kaže nam Ivanka Herman, glavna radiološka tehnologinja u Klinici za tumore. Tako je, primjerice, hitan pacijent koji ima CT obradu i u srijedu kreće s kemoterapijom te se njega obrađuje i u štrajku, dok će pacijenta naručenog u siječnju na šestomjesečnu kontrolu i s bolesti u mirovanju odgoditi sutra i primiti ga nešto kasnije tijekom jeseni.
U splitskom KBC-u štrajkaju laboranti, radiolozi, sanitet, dio medicinskih sestara te farmaceutskih tehničara pa su pacijentima uskraćene pretrage, osim onkoloških hitnih slučajeva. Ivana Krešo, predstavnica Zavoda za patologiju i sudsku medicinu KBC-a Split, ispričala se svim pacijentima u ime svojih kolega i liječnika koji ih podržavaju zato što njihovi uzorci nisu ušli u obradu.
– Želimo da se što prije ovaj štrajk okonča. Nadamo se da će Ministarstvo zdravstva imati sluha jer nas kasnije očekuju zaostaci. Svakako, voljni smo ih odraditi i produžavanjem radnog vremena ako je potrebno – rekla je Krešo i istaknula kako su svi laboranti i inženjeri u štrajku.
– Na našem zavodu radi se s toksičnim materijalima, rade se obdukcije. Naporan rad nitko od vodećih nije prepoznao. Ukinuti su nam raniji uvjeti rada i tobože nam je blago povećan koeficijent, čime nismo zadovoljni – naglasila je Krešo. Darko Golo, inženjer na Zavodu za dijagnostičku radiologiju i intervencijsku radiologiju, potvrdio je kako se već do 10 sati nakupilo puno neobavljenih pretraga. On ih je u RTG ambulanti trebao napraviti 40-ak, a napravio je samo jednu koja je bila hitna.
– Kao što drugi kolege rade s opasnim materijalima, mi radimo sa zrakama koje su ionizirajuće i štetne po nas. Koeficijenti su pogrešno određeni, tražimo samo nešto veće. Ne radi se o povišici, već o valorizaciji štetnog ionizirajućeg zračenja – rekao je Golo.
Iz KBC Osijek izvijestili su kako njihova onkologija, radioterapija, radiologija i medicinsko-biokemijski laboratorij rade u punom opsegu. – Kraći zastoji mogu se očekivati na Kliničkom zavodu za kliničku citologiju, Kliničkom zavodu za patologiju i sudsku medicinu, Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu i Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije, uz napomenu da se i na tim ustrojstvenim jedinicama odvijaju sve djelatnosti u skladu sa Sporazumom Ministarstva zdravstva i Sindikata Zajedno. Slijedom navedenoga, u KBC Osijek rad se odvija praktički neometano – izvijestili su iz ravnateljstva osječkog KBC-a.
U Općoj bolnici Šibensko-kninske županije rad svih ambulanti tijekom trajanja štrajka odvijat će se nesmetano, prvi i kontrolni pregledi obavljat će se u dogovorenim terminima. "Naši zaposlenici koji su u štrajku, zdravstveni tehničari laboratorijske dijagnostike i prvostupnici radiološke tehnologije osigurat će kontinuitet pružanja zdravstvene zaštite za sve onkološke pacijente (CT dijagnostika), pacijente kojima je važno osigurati dijagnostičku obradu zbog nastavka terapije i za sve hitne pacijente", poručili su.
U Zadru štrajka 17 djelatnika, ali i oni rade. Iz zadarske Opće bolnice pozvali su sve pacijente da dođu na svoje zakazane pretrage ili zahvate. – Štrajk Sindikata Zajedno neće znatno utjecati na dostupnost zdravstvene zaštite u OB Zadar – istaknuli su iz zadarske bolnice.
Zadovoljni koeficijentima
U slavonskobrodskoj Općoj bolnici dr. Josipa Benčevića od 1200 zaposlenih, njih 24 od ponedjeljka je u štrajku. U bolnici su pojasnili da oni štrajkaju na način da provode aktivnosti koje su dogovorene sporazumom između Sindikata Zajedno i Ministarstva zdravstva. Ostali sindikati u bolnici nisu u štrajku jer su zadovoljni koeficijentima. Laboratorij i rendgen rade samo za hitne slučajeve, dok sve ostale službe funkcioniraju redovito.
– Radimo onako kako je i najavljeno, nijedan hitni pacijent neće biti zakinut. Sva hitna dijagnostika se odrađuje, od hitnih prijama do onkoloških i bolničkih pacijenata. Ne radi klasični hladni pogon, rendgeni, CT-ovi, magneti... Puno je telefonskih poziva pacijenata, objašnjavamo im kako će sve biti riješeno čim prođe štrajk – rekao je Hrvoje Bodrožić Džakić, sindikalni povjerenik Sindikata Zajedno brodske bolnice.
U bolnicama na sjeveru Hrvatske nije bilo štrajka. U čakovečkoj bolnici Sindikat Zajedno nema povjerenika, a četvero djelatnika koji su članovi tog sindikata odlučili su raditi. U OB Varaždin šestero zaposlenih najavilo je štrajk, no ipak su radili. – U OB Dr. Tomislav Bardek iz Koprivnice sva zdravstvena usluga dogovorena s HZZO-om u segmentu dijagnostike, terapije, specijalističkih pregleda, bolničkog liječenja i operacijskog programa odvija se u punom opsegu. Nitko od zaposlenika ne sudjeluje u štrajku – izvijestila je koprivnička bolnica. Nastavni zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije u kojem radi između 20 i 30 članova Sindikata Zajedno nije najavilo štrajk, a normalno se radilo i u Zavodu za hitnu medicinu Međimurske županije.
Ministarstvo je danas izjavilo da se rad u većini bolnica i zdravstvenih ustanova odvija gotovo redovitim planiranim ritmom i da pacijenti mogu biti mirni. Većina akutnih bolnica nije u štrajku, rekli su, a štrajka samo 19 djelatnika u četiri od 35 domova zdravlja. U štrajku je 34 od 1599 zaposlenih u sanitetu, unatoč činjenici da djelatnici hitne medicine ne smiju stupati u štrajk.
Svima što ne rade treba skinuti sa plaće, a prilika je da se najlošijim radnicima štrajkašima, te koji rade i privatno uruči otkaz.