Deset pretraga i kirurških zahvata na koje se najdulje čeka u 33 hrvatske bolnice liječnici će obavljati srijedom poslijepodne i subotom. Taj dodatni rad obavljat će liječnici prema rasporedu koji će napraviti bolnica, a za dodatni rad bit će im plaćeni prekovremeni sati.
U Rijeci 13 timova
Projekt je to skraćivanja lista čekanja ministra zdravlja prim. Siniše Varge koji počinje danas, a za koji su svi ravnatelji i sanacijski upravitelji bolnica ministru morali dostaviti popis deset pretraga i zahvata na koje su u njihovim ustanovama najdulje čeka.
Tako će se u riječkom KBC-u, među ostalim, raditi magnetska rezonancija mozga, ultrazvuk dojke i pedijatrijski ultrazvuk srca, a operirat će se očna mrena. Ukupno će raditi 13 timova liječnika, specijalista, medicinskih sestara i inženjera medicinske radiologije koji će danas listu čekanja KBC-a Rijeka smanjiti za 130 naručenih pacijenata. U KBC-u Osijek radit će, primjerice, ugradnju umjetnog kuka i koljena, što su kirurški zahvati koji se u toj bolnici u prosjeku čekaju 238 dana, a među pretragama koje će obavljati ultrazvuk je srca.
Upravo je to pretraga za koju su iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje tijekom prezentacije rezultata projekta skraćivanja lista čekanja naveli da se ne čeka dulje od 90 dana. Premda je i sam kriterij dvojben, jer nije riječ o pretrazi koju se preporučuje čekati tri mjeseca, odnosno 90 dana, činjenica je da je od pet hrvatskih kliničkih bolničkih centara taj rok realiziran samo u jednoj bolnici – osječkoj, gdje se u prosjeku čeka 76 dana.
U Rijeci ćete ultrazvuk srca čekati gotovo 200 dana, na Rebru točno “u roku”, odnosno 90 dana, a u Splitu 99. Podsjetimo, HZZO-u je posao skraćivanja lista čekanja delegiran dolaskom ministra Varge na tu funkciju lanjskoga lipnja. Zavod je na tom poslu angažirao stotinu zaposlenika, ali je i sam Varga posljednjih dana više puta priznao kako liste nisu skraćene, nego su, štoviše, još dulje.
Podaci o čekanju pretraga poput magnetske rezonancije, ultrazvuka dojke, abdomena, CT-a nisu prezentirani. S kakvim su brojkama završili godinu kad je riječ o tim pretragama, iz HZZO-a nismo dobili odgovor, stoga raspolažemo podacima i stanjem do početka listopada prošle godine u pet najvećih bolnica u zemlji. A one kažu kako se, primjerice, za magnetsku rezonanciju u prosjeku u zagrebačkoj Vinogradskoj čeka 540 dana, što je gotovo godinu dana dulje čekanje nego što je bilo krajem 2012. godine.
Projekt pod nazivom Plus
Na istu se pretragu u splitskoj bolnici čeka prosječno godinu dana, a činjenica je i da se čekanje u Osijeku i Rijeci skratilo u odnosu na isto razdoblje.
Projekt uvođenja rada srijedom poslijepodne i subotom, inače naziva Plus, formalno je zajednički projekt Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Ministarstva zdravlja. U njega su uključene sve bolnice u sanaciji, ali i neke specijalne poput Klinike za ortopediju u Lovranu ili zagrebačkog KB-a Sveti Duh. U toj će se bolnici, primjerice, raditi ultrazvuk srca, dojki, štitnjače...
Kontaktirat će se sa svim pacijentima s deset najduljih lista čekanja u 33 bolnice te će im se dati novi termin pregleda ili operacije.
Pa već su sad bolnice u minusu zbog cijena usluga koje ne pokrivaju ni osnovni materijal, da ne govorim o radu, za koji treba jaaaaako jaaaako puno truda.