Osoba tjedna Zlatko Tomčić

Pad neodlučnog HSS-ova despota

obz_tomcic_tx.jpg
import
02.12.2005.
u 13:33

Kad se ovih dana sluša s koliko gorčine protivnici Zlatka Tomčića govore o njegovu načinu upravljanja strankom, zapravo je čudno što naizgled solidna stranka tradicionalnih muškaraca i malobrojnih žena nije odavno popucala po šavovima. Prema mišljenju svojih dojučer najbližih suradnika, Tomčić je isključivi krivac za pad rejtinga HSS-a, despot koji je čvrstom rukom vodio stranku ne ostavljajući ni metar prostora za razvoj konkurencije.

Sve je primjedbe, kažu, doživljavao kao napade, a okružio se samo poltronima, među kojima ima i onih što se povlače po sudovima zbog kriminala. Netrpeljivost koju je pokazivao prema medijima, optužujući ih za urotu protiv HSS-a, obila mu se o glavu. HSS je nestao iz fokusa. S obzirom na to da je Tomčić bježao od medija, ni mediji nisu trčali za njim. Uostalom, dodaju njegovi protivnici, tko bi i trčao za čovjekom koji je podigao desetak tužbi protiv medija...

Kako god bilo, 11 godina nakon što je zamijenio Dragu Stipca na čelu HSS-a pozicija Zlatka Tomčića prvi je put ozbiljno poljuljana. Kad je nakon lokalnih izbora definitivno postalo jasno da nezadovoljstvo u stranci buja, Tomčić je mogao izabrati gospodski silazak s trona. Odlučio se za rat. S jedne strane, ne želi prihvatiti da je samo on kriv za pad stranke, a s druge, Tomčić se u politici nikad nije povlačio.

Pogotovo kad je riječ o sukobima u stranci. Njih je redovito rješavao sječom buntovničkih glava. Za Tomčićeva vremena HSS su napustila neka jaka imena, poput saborskog zastupnika Joška Kovača i poznatog intelektualca Tihomila Rađe. Iz stranke je odstranjen i manje poznati Nikola Zokić koji se javno suprotstavio Tomčićevoj upravi. Vido Bogdanović je marginaliziran...

Zlatko Tomčić imao je potencijal da bude velik političar, ali ga nije znao aktivirati. Padu rejtinga HSS-a prethodile su njegove loše procjene i propuštene prilike, poput one da pokuša osvojiti HDZ-ove birače dok je ta stranka bila na koljenima. Sigurno je i da je HSS platio cijenu aferama koje su se vezivale uz njega, bez obzira na to što je on tvrdio da je riječ o podvalama. Podsjetimo na optužbe u vezi s poslovanjem tvrtke Capital-ing u kojoj Tomčić ima 22 posto vlasništva s državom u vrijeme dok je bio predsjednik Sabora.

Podsjetimo i da je tada u Zakon o sukobu interesa ugrađena odredba prema kojoj se vlasničkih prava ne moraju riješiti oni koji imaju manje od 25 posto udjela, koja je bila kao krojena za Tomčića... Tomčić je, kažu, vjerovao samo ljudima s kojima je radio u tvrtki Novogradnja i koji su s njime došli u HSS. Uostalom, za HSS se cinično govorilo da je ispostava Novogradnje.

Ni od sudjelovanja u vlasti HSS nije profitirao. Kad se uoči izbora 2003. trebao odlučiti za SDP ili HDZ, Tomčić je, unatoč nagovaranjima u stranci da stanu uz SDP, izabrao ekvidistanciju. Birači su to protumačili kao neodlučnost i kalkulanstvo. Potvrđena je teza da je Tomčićev HSS stranka sitnih trgovaca. HSS je kažnjen, a Tomčić je zakoračio prema sadašnjoj dramatičnoj završnici.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije