Sa 138 glasova zemalja članica UN-a koje su jučer pozitivno glasale na Općoj skupštini, Palestinska je samouprava jučer napokon postala promatrač pri tome međunarodnom tijelu. Time je stekla identičan status kakav u UN-u ima i Vatikan. Protiv palestinskog zahtjeva bilo je 9 zemalja članica, dok ih je 41, među njima i Hrvatska, bila po ovome pitanju suzdržana.
Europa podijeljena Dok su Hrvatska, BiH i Crne Gora ostale pri glasovanju suzdržane, Srbija i Slovenija su podržale palestinski prijedlog, kao i Francuska, Španjolska, Norveška, Danska te niz drugih europskih zemalja. S druge strane, u kruhu suzdržanih našla se i Njemačka.
Uz Izrael, najveći protivnik novog statusa Palestine u UN-u su Sjedinjene Američke Države koje su nekoliko dana lobirale protiv toga da Palestina dobije status promatrača. Njihova nastojanja ostala su bez učinka jer odluka o statusu promatrača donosi se na Općoj skupštini UN-a gdje ravnopravno po jedan glas imaju sve članice toga tijela. Da se raspravlja o Palestini kao punopravnoj članici situacija bi bila drugačija jer bi zahtjev došao i pred Vijeće sigurnosti, u kojemu SAD vetom može zaustaviti sve akcije. Ipak, to još ne znači da se Sjedinjene Države, kao strateška saveznica Izraela, mire s novom pozicijom Palestinske samouprave. Republikanski senator Orrin Hatch podnio je zahtjev da se, bude li status Palestine u UN-u promoviran u status države promatrača, UN-u ukine financiranje iz američkog proračuna.
– Osnaživanje palestinske pozicije u UN-u apsolutno je pogrešan pristup, pogotovu imajući na umu nedavna događanja na Bliskom istoku. Izrael je jedan od ključnih američkih saveznika, i svaki potez kojim se jačaju njegovi neprijatelji neće biti toleriran – ustvrdio je Hatch u obrazloženju svog zahtjeva. Da njegove prijetnje nisu isprazne najbolje pokazuje to što je SAD nakon prošlogodišnjeg pristupanja Palestine UNESCO-u zaustavio financiranje te organizacije koja se brine o kulturnim dobrima pod zaštitom UN-a.
Abbasov povratak na vrh Ipak, najveći protivnik novog Palestinskog statusa promatrača je Izrael. Palestinska samouprava na ovaj način stječe mogućnost pristupa međunarodnom sudu, te može protiv Tel Aviva pokrenuti tužbe zbog ratnih zločina. Zbog toga je i izraelski ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman neposredno prije glasovanja otputovao u New York kako bi se sastao s glavnim tajnikom UN-a Ban Ki-moonom, a ujedno je pokušao u posljednji tren uvjeriti ostale zemlje da odbace palestinski zahtjev.
– Samim traženjem da dobiju status promatrača, Palestinci krše sve usmene i pismene dogovore da ćemo nesuglasice rješavati za pregovaračkim stolom – ustvrdio je Liebermanov glasnogovornik Mark Regev.
Naravno, predstavnici Palestinske samouprave ne obaziru se na izraelske i američke zahtjeve za suzdržanost, a prijem Palestine posebno dobro dolazi palestinskom predsjedniku Mahmoudu Abbasu. Tim se probojem u UN on ponovo pozicionira kao vodeći palestinski političar, a taj status izgubio je nakon što je Hamas preuzeo pojas Gaze i u silovitim borbama izbacio Fatahove predstavnike s ovog područja. Novom pozicijom Palestinske samouprave u UN-u Abbas dobiva na važnosti i ponovo stječe ugled čovjeka koji može dovršiti projekt stvaranja neovisne palestinske države.
Hahahahhhahhaha USA USA USA