Ministar gospodarstva Tomislav Panenić sazvao je hrvatske članove uprave i Nadzornog odbora Ine na sastanak jer želi čuti argumente hrvatske strane o situaciji u Ini s naročitim naglaskom na sisačku rafineriju i njezinu neizvjesnu budućnost, moglo se čuti prije sastanka na koji su pozvani i predstavnici sindikata.
Mađarski članovi uprave i NO-a, pa tako ni predsjednik Uprave Zoltan Aldott, neće nazočiti sastanku, a po nekim informacijama, nisu ni pozvani.
Zbog toga se stvara negativno ozračje, a počele su i insinuacije da Hrvatska ponovno mora upotrijebiti vatrogasne mjere kako bi riješila problem s MOL-om, koji ne skriva da sisačka rafinerija nije profitabilna pa je nezanimljiva iako javno nikada nisu potvrdili da je žele ugasiti.
Tako je i posljednje priopćenje iz Ine, kada su sindikati žestoko reagirali na pokušaj prevoženja sirove nafte iz Siska prema Rijeci, nastojalo demantirati da je Ina donijela odluku o gašenju proizvodnje u Sisku. Ipak, taj pokušaj hrvatska strana vidi kao nepotrebnu provokaciju strateškog partnera MOL-a pa je jedan od izvora upoznatih sa situacijom u Ini i sam rekao da je sastanak bez predstavnika mađarske tvrtke dobra ideja.
– Treba poslati poruku da, unatoč padu Vlade, postoje institucije, da država funkcionira i da se neće tek tako, bez reakcije, moći donijeti odluke nepovoljne za hrvatsku stranu.
Treba naći rješenje za sisačku rafineriju, ali nećemo dopustiti da se Sisak preko noći ugasi bez objašnjenja – kazao nam je jedan od sudionika sastanka.
Panenić će nakon sastanka dati izjave, ali u trenutku pisanja teksta sastanak je i dalje bio u tijeku.
Iz Ine su, podsjetimo, rekli da naftu u Rijeku namjeravaju poslati radi poboljšanja fleksibilnosti rafinerijske prerade, a ne kako bi se ugasila proizvodnja u Sisku.
Ipak Rafineriju Sisak mađarski MOL nastoji ugasiti od 2014. godine kada su otvoreno govorili da Hrvatska nema kapaciteta za dvije rafinerije te da u Sisku stvaraju gubitke, koji navodno na dnevnoj razini iznose i do četiri milijuna kuna.
Kulminacija se dogodila u rujnu 2014. kada je na dnevni red sjednice uprave stavljena i odluka o gašenju proizvodnje u Sisku, a hrvatski članovi uprave onemogućili su donošenje odluke napuštanjem sjednice.
>> Petrina poziva predsjednicu: Onemogućite transport nafte iz Siska do Rijeke!
Ok, lik je poznat po tome da je krao stiropor koji je petrokemijski produkt, ali ipak mi je malo pretanka poveznica između naftne industrje i Panenića, a da bi od istog bilo ikakve koristi. Valja se suočiti s istinom, Panenić je mali neuki seljačić i lopovčić, ni po čemu dorastao problematici energetike.