Potpredsjednik Vlade RH i ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva Božidar Pankretić u službenom je posjetu SAD-u gdje nakon sastanaka u Washingtonu od srijede do petka u New Yorku sudjeluje na 9. zasjedanju UN-ove konferencije za šume. Forum za šume Ujedinjenih naroda (UNFF) međunarodna je organizacija koju čine sve države članice UN-a i specijalizirane agencije. Republika Hrvatska od samih je početaka aktivno uključena u rad UNFF-a. RH je na 5. zasjedanju UNFF-a u svibnju 2005. pokrenula proceduru za proglašenje 2011. godine međunarodnom godinom šuma.
Sve države članice pozivaju se da tijekom 2011. na međunarodnoj i nacionalnoj razini sudjeluju i organiziraju niz događanja i aktivnosti kojima bi se obilježila Međunarodna godina šuma radi širenja svijesti i edukacije javnosti o dobrobiti koju šumski ekosustavi daju cijelom planetu te svim segmentima čovjekova života. Prilikom obilježavanja Međunarodne godine šuma velik naglasak mora se staviti na održivo gospodarenje šumama kao temelju svih ljudskih aktivnosti.
Pankretić je otvorio izložbu "Šuma okom šumara“. Predstavljeno je 50 fotografija koje pokazuju ljepote hrvatskih šuma. Fotografije su nastale ne iz objektiva profesionalnih fotografa, već iz duše i srca šumara na jedan poseban nesvakidašnji način nevidljiv na prvi pogled.
Otvorenju je nazočio i g. Sha Zukang, podtajnik UN-a za ekonomska i društvena pitanja naglasivši kako ova izložba daje izvrsnu mogućnost da vidimo ljepotu i bogatstvo šume.
– Šume u RH pokrivaju gotovo polovicu kopnene površine, odnosno 47 posto. Njima se upravlja na prirodi blizak način radi omogućavanja prirodne obnove. Šume se sijeku selektivno, a ne čistom sječom, što omogućava održavanje u optimalnu stanju, a osigurava i neprekidnu šumovitost na velikim područjima. Zahvaljujući takvoj praksi RH se može pohvaliti činjenicom kako su sve šume u vlasništvu države, ukupne površine nešto veće od 2,0 milijuna hektara, certificirane uglednim certifikatom FSC – rekao je Pankretić u srijedu ujutro govoreći u Ujedinjenim narodima na konferenciji o šumama.
Ministar Pankretić nije govorio o mogućnosti prodaje ili davanja koncesije za hrvatske šume, ali je naglasio „nužnost održivog gospodarenja šumama kao metodi koja nema alternative“. Sudionike konferencije Pankretić je informirao i o povijesti hrvatskih šuma.
– Tako je već od 6. stoljeća naglašena povezanost hrvatskog naroda sa šumom kao utočištem, mjestom za življenje, izvorom hrane i sirovina, a poglavito kvalitetnog drva za brodovlje po kojem su Hrvati ubrzo postali nadaleko poznati. Već u 13. stoljeću u mnogim statutima ondašnjih hrvatskih gradova nalazimo odredbe koje određuju načine i opsege korištenja šuma, kao i kaznene odredbe za prekršitelje. Nadalje, davne 1765. godine osnovane su prve šumarije kao temelj organiziranog održivog gospodarenja šumama u našoj zemlji te su donesene prve zakonske uredbe o šumskome redu u kojima je jasno prepoznata potreba upravljanja šumama na načelu održivosti. Od tada pa sve do današnjih dana, dakle već više od 250 godina, načelo održivog gospodarenja šumama temeljni je postulat predanog djelovanja šumara, šumarske struke i šumarske znanosti na našim prostorima, što je za posljedicu imalo očuvanje prirodnih i samoodrživih šuma koje spadaju među najprostranije i najzdravije šume u Europi, s velikom biološkom raznolikošću na relativno malom teritoriju.
Nece majci vise! Predugo su nase blago. Od stoljeca 6-og. Nas kradeze ce s njima u koncesiju pa da vidis para koje ce njih nekolicina podijeliti!