Papa ipak zna biti i diplomat

14.05.2009.
u 11:04

Poruke kršćanima
Kršćani su, očekivano, s najvećim oduševljenjem i odobravanjem dočekali Svetoga Oca i njegove riječi ohrabrenja. Poglavar Katoličke crkve pozvao je sve malobrojnije kršćane u Svetoj zemlji da se ne iseljavaju koliko god im bilo teško.

– Nadam se da će moja nazočnost ovdje biti znak da niste zaboravljeni, da su vaša ustrajna prisutnost i svjedočanstvo dragocjeni u Božjim očima i sastavnica budućnosti ove zemlje – rekao je papa. Dodao je da zna kroz kolike teškoće, razočaranja, muke i patnje prolaze kršćani na tome području.

Kršćani se ne iseljavaju samo zbog izraelske okupacije i teške gospodarske situacije nego i zbog pritisaka većinskih muslimana prema manjinskim kršćanima. Benedikt XVI. je naglasio da kršćani trebaju biti kvasac sloge, mudrosti i ravnoteže u životu društva koje je bilo i bit će pluralističko, multietničko i multireligijsko.

Poruke Židovima
Dok su kršćani bez izuzetka oduševljeni papinim porukama, Židovi su njegove riječi doživjeli s pomiješanim osjećajima. S najvećom pozornošću pratili su papin posjet Yad Vashemu gdje je katolički poglavar ponovno oštro osudio negiranje holokausta u kojemu je stradalo šest milijuna Židova.

– Neka imena žrtava holokausta nikada ne padnu u zaborav! Neka se njihova patnja nikada ne zaniječe, umanji ili zaboravi. Oni koji su u holokaustu izgubili život neće nikada izgubiti svoje ime – naglasio je Sveti Otac te uputio apel za budnu pozornost kako bi se iz ljudskoga srca iskorijenilo sve što bi moglo dovesti do slične tragedije. No neki židovski krugovi nisu bili potpuno zadovoljni njegovim govorom.

Smatraju da se papa kao Nijemac i član Hitler Jugenda (bez obzira na to što je postao članom mimo svoje volje) trebao ispričati za sve ono što su Židovi pretrpjeli u holokaustu. Papa je također poručio Židovima, ali i muslimanima, da se zalaže za to da u Svetoj zemlji budu dvije države – Izrael i Palestina – s međunarodno priznatim granicama.

To je pitanje posebno osjetljivo za izraelsko društvo koje je praktično podijeljeno oko tog problema. Na čelo izraelske vlade nedavno je došao desničar Benjamina Netanyahu koji se još nije jasno očitovao o tom prijedlogu iza kojeg ne stoji samo papa nego i međunarodna zajednica. Benedikt XVI. također je istaknuo da se ne slaže s gradnjom zida koji je praktično fizički odvojio Palestince i Židove te onemogućio normalnu komunikaciju između Izraela i okupiranih područja.

Poruke muslimanima
Palestinski muslimani papu su dočekali kao prijatelja koji im može pomoći u stvaranju države. Stoga nije čudno što je na nekim papinim misama bilo jako puno muslimana.

Benedikt XVI. pozvao je muslimanima da se odreknu terorizma. Upozorio ih je da se ne koriste vjerom u političke svrhe. Vjera je okrenuta prema dobru i spasenju ljudi, ali se manipulacijom religijom mogu prouzročiti podjele, pa čak i nasilje.

Dok su Židovi papinu poruku o stvaranju palestinske države primili s rezervom, muslimani su oduševljeni. Odlaskom u izbjeglički logor u blizini Betlehema papa je poslao poruku Palestincima da suosjeća s njihovom patnjom te da razumije da su frustrirani kad toliko godina ne mogu ostvariti svoja osnovna ljudska prava.

Iako papa nije posjetio Gazu, gdje je na vlasti ekstremistički Hamas, pozvao je međunarodnu zajednicu da se ukine embargo prema tom palestinskom teritoriju jer zbog njega najviše pate obični ljudi.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije