Turizam će se načekati da dobije PDV od deset posto, kakav ima konkurencija, a i ugostitelji da stopa PDV-a od 25 posto na njihove usluge padne na 13 posto, koliko vrijedi za smještaj i aranžmane s hranom. Za Vladu to uopće nije tema, što se potpredsjednica Martina Dalić nije libila jasno reći hotelijerima na njihovom godišnjem kongresu.
- Naš turizam je u uzlaznom ciklusu, potražnja velika, trendovi u poslovanju pozitivni i u tom kontekstu ima važnijih pitanja. Recimo, kako podići kvalitetu usluga. PDV je porez koji ne snosi poduzetnik, prevaljuje se na kupca, a Hrvatska je još uvijek jeftinija turistička destinacija od nekih konkurentnih zemalja. Pri tom, snižavanje stope ima jednokratnu vrijednost za poduzetnika; ostaje mu više novca samo u trenutku kad se stopa snizi, a nakon toga ju se, toliku kolika je, prevaljuje na krajnjeg kupca. To je u suštini jednokratna subvencija poduzetnicima, a trenutno nema razloga za takvo subvencioniranje turističke industrije - bila je otvorena potpredsjednica Vlade. Hotelijeri nisu krili razočaranje.
Šef Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Ronald Korotaj podsjeća da turizam s 90 posto stranih noćenja sudjeluje u globalnoj utrci i da bi bilo fer da ima uvjete kakvi su u svijetu. Za drugu bolnu točku, manjak radne snage, potpredsjednica imala je bolje vijesti.
Vlada će, kaže M. Dalić, do Božića pripremiti cijeli paket mjera za rješavanje tog problema. ali, napominje, bilo bi u redu i da poslodavci, s obzirom na dobru plaću, dignu plaće. Ministar turizma Gari Cappelli ističe da problem s manjkom radnika nije iznenađenje, mogao se, kaže, očekivati nakon ulaske Hrvatske u EU. Ističe da, recimo, i jednoj Nizozemskoj manjka sto tisuća radnika, dok se Austrija, u kojoj kreće sezona skijanja, suočava s manjkom samo u ugostiteljstvu od nekoliko desetaka tisuća radnika.
Pogledajte i galeriju: Izabrani Miss i Mister turizma, a na pisti pali i vrući poljupci:
Niti jedna hrvatska vlada nema i nije imala ideju kako pokrenuti hrvatsko gospodarstvo i kako poticati poduzetništvo. Samo znaju izmisliti poreze i namete i opterećivati financije građana. Tako ubrane harače ne koriste za razvoj države nego za plaće uhljeba, žderačinu u restoranima i limuzine.