Dan prije tematske sjednice saborskog Odbora za obrazovanje o spornim Fuchsovim zakonima u Europskom domu u Zagrebu okupili su se svi predstavnici akademske zajednice koji se ne slažu da paket zakona treba povući iz procedure.
– U tri godine nismo se pomaknuli s mjesta što se tiče visokog obrazovanja. Ako se započeti proces zaustavi, nećemo se pomaknuti ni u iduće tri godine – poručio je Pero Lučin, rektor Sveučilišta u Rijeci.
No, to ne znači da primjedbi nema. Štoviše, Lučin smatra da nije dobro što bi među članovima Sveučilišnog vijeća trebali biti i predstavnici imenovani od Vlade, financijski instrumenti za razvoj karijere ne postoje, a smatra i da doktorski studiji nisu dobro riješeni.
– Trebamo ozbiljan razgovor. Ili ćemo čekati 2015. godinu ili ćemo napokon sjesti i razgovarati – poručio je Lučin. Da nema vremena za čekanje, smatra i sindikalist Vilim Ribić. Dodao je i da neke stvari u zakonima treba poboljšati, ali i kako nema potrebe povlačiti ih iz procedure.
Istog su mišljenja bili i bivši ministar obrazovanja Hrvoje Kraljević, predstavnici studentskog zbora, ravnatelji 19 javnih instituta. Jedini koji je zagovarao povlačenje zakona bio je SDP-ov Gvozden Flego, kojem je neprihvatljivo da se jedan ovako bitan paket zakona donosi na kraju mandata aktualne Vlade i to bez konsenzusa i dijaloga.
– Ne kažem da treba sve što je napravljeno baciti u smeće. Treba nastaviti rad gdje se stalo, ali rad na strategiji. I danas sam čuo više primjedbi nego razloga za zakone i to mi je dodatni argument zbog čega ovakvi zakoni ne mogu u Sabor – poručio je Flego.
Zanimljivo je i da na raspravu nije bio pozvan rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš. Razlog tomu, objasnila je Danica Ramljak, ravnateljica Instituta Ruđer Bošković i jedna od organizatora skupa, u tome je što su stavovi rektora kao i cijelog Sveučilišta u Zagrebu jasni.
Pero Lučin: Ili ćemo čekati 2015. ili ćemo napokon ozbiljno razgovarati
Na raspravu o novim zakonima o visokom obrazovanju nije bio pozvan rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.