Przemyśl, grad u jugoistočnoj Poljskoj s nešto manje od 60.000 stanovnika, kojem je Vladimir Zelenski dodijelio titulu “grad spasitelj”, ponovno bilježi povećan broj ukrajinskih državljana koji u strahu od nove ruske ofenzive traže sigurnost. Grad koji je zbog nacističkih zločina, masovnih ubojstava Židova i protjerivanja, pao na samo 36.000 stanovnika, pomogao je desecima tisuća ukrajinskih izbjeglicama nakon ruske invazije. Željeznička pruga do Przemyśla već godinu dana svakodnevno dovodi obitelji iz Ukrajine na peron broj 5.
– Vratit ćemo se kad bude sigurno, kad nas ne budu pogađali projektili dok spavamo, kao što se sada događa diljem Ukrajine – rekla je novinarima BBC-a Olga, koja je s djecom doputovala u Poljsku.
Njezina je obitelj lani, kad je počeo rat, provela mjesec i pol dana pod ruskom okupacijom i ne može se, kaže, ponovno suočiti sa stalnim granatiranjem i strahom.
Izbjegli Ukrajinci okupljaju se kod starog trgovačkog centra koji može prihvatiti do 300 ljudi koji mogu ostati najviše dvije noći prije nego što krenu dalje. Olga i djeca na putu su prema Njemačkoj. Ona donekle govori njemački jezik i nada se da će to biti dovoljno za zaposlenje. U Poljsku je samo u prva tri mjeseca rata iz Ukrajine ušlo oko četiri milijuna izbjeglica, a danas ih je u toj državi pod zaštitom više od 1,5 milijuna. Gradonačelnik Przemyśla Wojciech Bakun rekao je da je oko 70 posto ukrajinskih državljana pronašlo posao.
– Pokušavaju živjeti normalno. To je vrlo važno i za nas. Dobro su se integrirali i mislim da je to razlog zašto nemamo humanitarnu katastrofu u Poljskoj – istaknuo je. Mještani su se brzo organizirali i počeli skupljati hranu i potrepštine za Ukrajince, od kojih su neki doputovali bez prtljage, neki s japankama na nogama jer nisu stigli spakirati drugu obuću. Ili su ostali bez svega u bjesomučnom granatiranju.
Kad je počeo rat, grad Lavov na zapadu Ukrajine postao je ključno prihvatno mjesto za izbjeglice i u njega je svakodnevno stizalo oko 100.000 ljudi. Iz Lavova vlakovi prevoze izbjeglice do graničnih prijelaza kao što su, primjerice, Medyka i Užgorod. Iz Medyke većina izbjeglica nastavlja prema Przemyślu i dalje prema zapadu.
Među putnicima koji su stigli na peron broj 5 bila je i Oksana Staričenko iz regije Doneck koja se nakon ruske okupacije 2014. preselila u Harkiv, a sad je, devet godina poslije, ponovno u bijegu pred ratom. Iz Przemyśla je vlakom otputovala u Njemačku i počela volontirati na željezničkom kolodvoru kod Hannovera, gdje dočekuje svoje sunarodnjake. Kojih je ovih dana sve više i više, u iščekivanju eskalacije nametnutog im rata.
VIDEO U prvim redovima Putina slušao Bratislav Živković, navodni zapovjednik četničkog pokreta u Srbiji
Pazi foru, Olga je bila mjesec i pol dana pod ruskom okupacijom i vise nije mogla podnijet stalno granatiranje. Pa tko ju je mogao granatirat osim Ukrajinaca? Rusi nikad nisu granatirali sami sebe.